Energa Basket Liga: Półfinał dla Stelmetu!

Stelmet Enea BC pokonał w czwartym meczu MKS Dąbrowa Górnicza 81:73 i wygrał ćwierćfinał Energa Basket Ligi 3–1. Pierwsze spotkanie półfinałowe zielonogórzan z Polskim Cukrem w piątek 17 maja w Toruniu.

Początek spotkania układał się lepiej dla gości, którzy ponownie mogli liczyć na trójki Przemysława Zamojskiego oraz Żeljko Sakicia - dzięki nim mieli pięć punktów przewagi. Później jednak serią 7:0 odpowiedzieli dąbrowianie, a po akcji Michała Gabińskiego wyszli na prowadzenie! Stelmet Enea z kolei zdobył po chwili osiem punktów z rzędu i dzięki trafieniom Gabe’a DeVoe po 10 minutach było 28:22. Michał Sokołowski na początku drugiej kwarty jeszcze bardziej powiększał przewagę ekipy trenera Igora Jovovicia. MKS oczywiście nie zamierzał się poddawać. Kolejne trafienia Denga Denga oraz Adrisa De Leona sprawiły, że po kilku minutach przegrywał tylko czterema punktami. To nie było koniec! W ostatnich pięciu minutach gospodarze zanotowali niewiarygodną serię 17:0 i po rzutach wolnych Mathieu Wojciechowskiego wygrywali 45:40 po pierwszej połowie.

W trzeciej kwarcie dość długo udawało się zespołowi trenera Jacka Winnickiego utrzymywać małą przewagę. Stelmet Enea oczywiście ciągle był blisko, a po rzutach wolnych Żeljko Sakicia wracał na małe prowadzenie. Rewelacyjnie spisywał się również Markel Starks - tylko w tej części meczu zanotował 17 punktów i to głównie dzięki niemu zielonogórzanie po 30 minutach wygrywali 66:60. MKS w czwartej kwarcie zanotował kolejną serię - tym razem 8:0 - i doprowadził do remisu. Goście znowu uciekali, a duży udział miał w tym Łukasz Koszarek. Końcówka była bardzo wyrównana, zespół z Dąbrowy Górniczej miał jeszcze kilka szans na wyrównanie, ale nie trafiał z dystansu. Ostatecznie Stelmet Enea wygrał 81:73, zwyciężył w serii 3-1 i awansował do półfinału Energa Basket Ligi!

MKS Dąbrowa Górnicza – Stelmet Enea BC Zielona Góra 73:81 (22:28, 23:12, 15:26, 13:15)

MKS: Cleveland Melvin 18, Adris De Leon 15, Mathieu Wojciechowski 14, Deng Deng 12, Michał Gabiński 5, Mateusz Zębski 4, Ben Richardson 3, Jakub Kobel 2, Konrad Dawdo 0, Radosław Chorab 0

Stelmet Enea BC: Markel Starks 19, Zeljko Sakic 13, Łukasz Koszarek 12, Michał Sokołowski 11, Darko Planinic 10, Przemysław Zamojski 9, Gabe DeVoe 4, Quinton Hosley 2, Adam Hrycaniuk 1, Michael Humphrey 0

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 3–1 dla Stelmetu, który awansował do półfinału.