MP w szachach: Szczepkowska i Duda laureatami "Hetmanów 2018"

Karina Szczepkowska i Jan-Krzysztof Duda zostali wyróżnieni "Hetmanami 2018" dla najlepszych zawodników minionego roku. Arcymistrz z Wieliczki otrzymał też Puchar Prezydenta RP Andrzeja Dudy za największe osiągnięcie szachowe w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Piątkowa uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Warszawie podczas oficjalnego otwarcia mistrzostw kraju.

"Hetmany" to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana przez PZSzach. Jej pomysłodawcą był dziennikarz, nieżyjący już prezes związku Jacek Żemantowski. Pierwsze statuetki wręczono w latach 1996-2000. Osiem lat temu reaktywowano tę formę nagradzania.

Jako pierwszy wyjątkowym trofeum został w piątek wyróżniony 21-letni Jan-Krzysztof Duda, który otrzymał Puchar Prezydenta RP Andrzeja Dudy za największe osiągnięcie szachowe w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Arcymistrz z klubu MKS MOS Wieliczka w grudniu 2018 roku zdobył tytuł wicemistrza świata w szachach błyskawicznych, a wcześniej poprowadził reprezentację Polski do czwartego miejsca na Olimpiadzie Szachowej w Gruzji.

- Serdecznie dziękuję za docenienie wicemistrzostwa świata, jednak ja ten puchar dedykuję całej reprezentacji Polski, która tak wspaniale grała w Batumi - powiedział lider polskiej listy rankingowej, zajmujący 28. miejsce w zestawieniu światowym (2728 pkt).

Dudzie, już drugi rok z rzędu, przypadł także "Hetman" dla najlepszego zawodnika minionego sezonu. W kategorii kobiet otrzymała go Karina Szczepkowska (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), notowana na drugim miejscu w kraju (ranking 2431), która miała serię bardzo dobrych występów przez cały rok.

"Hetmanem" dla Trenerem Roku wyróżniono arcymistrza Bartosza Soćkę za poprowadzenie reprezentacji Polski do czwartego miejsca na Olimpiadzie Szachowej.

Klubem Roku została Wieża Pęgów, drużynowy mistrz Polski w szachach szybkich i błyskawicznych.

Specjalnym "Hetmanem" uhonorowana została szachowa reprezentacja Wojska Polskiego, która wywalczyła złoty medal Drużynowych Mistrzostw NATO.

- Złoty medal zdobyty w amerykańskim Lubbock jest dla nas najważniejszy w całej historii szachowej Wojska Polskiego, gdyż wygraliśmy w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – podsumował kapitan złotej drużyny, płk. Sławomir Kędzierski.

W Mokate Mistrzostwach Polski kobiet i Lotto Mistrzostwach Polski open wystąpi w Warszawie po 10 zawodniczek i zawodników. Pula nagród w obydwu turniejach wynosi po 52 500 złotych. Zwycięzcy otrzymają po 20 tysięcy. Rywalizacja zakończy się 19 maja.