Dwaj kolarze tymczasowo zawieszeni przez UCI

Inne
Dwaj kolarze tymczasowo zawieszeni przez UCI
fot. PAP

Uczestniczący obecnie w Giro d'Italia Słoweniec Kristijan Koren i startujący w wyścigu Dookoła Kalifornii Chorwat Kristijan Durasek zostali tymczasowo zawieszeni w środę przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI).

Taka sama kara spotkała byłego włoskiego zawodnika Alessandro Petacchiego i słoweńskiego dyrektora sportowego grupy Bahrain-Merida Boruta Bozica.

 

UCI poinformowała, że wszyscy zostali zawieszeni na podstawie informacji przekazanych przez austriacką policję; międzynarodowe śledztwo trwa od kilku miesięcy.

 

Afera dopingowa wybuchła pod koniec lutego podczas narciarskich mistrzostw świata w Seefeld. W ramach "Operacji Aderlass" (co znaczy "upuszczanie krwi") zatrzymano wówczas kilku biegaczy narciarskich z Austrii, Estonii i Kazachstanu oraz niemieckiego lekarza sportowego Marka Schmidta i jego asystenta.

 

Zamieszani w dopingowy proceder byli także austriaccy kolarze Georg Preidler (zwycięzca jednego z etapów ubiegłorocznego Tour de Pologne) i Stefan Denifl (triumfator etapu Vuelta a Espana 2017), których UCI zawiesiła na początku marca.

 

Według mediów, Durasek (jeździ w UAE Team Emirates) miał złamać przepisy antydopingowe w 2017 roku, w przypadku Petacchiego, Korena (Bahrain-Merida) i Bozica przewinienia dotyczyć mają lat 2012-2013.

 

Niedawno do korzystania z pomocy Schmidta w 2011 roku przyznał się inny były kolarz Niemiec Danilo Hondo.

 

Nazwisko Petacchiego w kontekście "Operacji Aderlass" pojawiło się już we wtorek w doniesieniach gazet "Le Monde" i "Corriere della Serra". Twierdziły one, że Włoch był klientem doktora Schmidta. Petacchi zaprzeczył tym doniesieniom, twierdząc, że nigdy nie stosował dopingu krwi.

MM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze