Rugbista wyrzucony z reprezentacji za homofobiczny post

Inne
Rugbista wyrzucony z reprezentacji za homofobiczny post
fot. PAP/EPA

Australijska federacja rugby zerwała kontrakt z czołowym zawodnikiem Israelem Folau za zamieszczenie w internecie postu, ocenionego jako homofobiczny. Według mediów zawarta w lutym czteroletnia umowa opiewała na sumę 4 mln dolarów australijskich (2,77 mln USD).

Folau miał być filarem reprezentacji w rozpoczynającym się 20 września w Japonii turnieju o Puchar Świata.

 

30-letni zawodnik jest praktykującym chrześcijaninem. W przeszłości krytykował legalizację małżeństw homoseksualnych przez parlament australijski. Burzę wywołał przed Świętami Wielkanocnymi, zamieszczając na Instagramie następujący post: "Pijacy, homoseksualiści, cudzołożnicy, kłamcy, złodzieje, ateiści, bałwochwalcy. Piekło czeka na was. Pokutujcie! Tylko Jezus może was zbawić".

 

Z tego powodu Folau musiał stawić się na początku maja przed komisją dyscyplinarną federacji. Mimo grożącej mu kary, nie odwołał swoich słów.

 

W piątek federacja postanowiła zerwać z nim kontrakt.

 

- Israel, poprzez swoje działania, nie pozostawił nam innego wyboru - powiedziała dyrektor federalny federacji Raelene Castle, dodając, że decyzja była "bolesna".

 

Sprawa Folau, reprezentanta Australii tongijskiego pochodzenia, podzieliła drużynę narodową. Niektórzy potępili go, ale część zawodników stanęła w jego obronie.

 

"Wyrzućcie mnie i wszystkich innych graczy rugby z wysp Pacyfiku, ponieważ mamy tę samą wiarę chrześcijańską" - napisał na Facebooku jego kolega z reprezentacji Taniela Tupou.

BS, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze