Odsłonięto pomnik legendarnego Feliksa Stamma

Sporty walki

Legenda polskiego sportu, Feliks "Papa" Stamm doczekał się pomnika. Stanął on w Parku Mirowskim, obok Hali Gwardii, gdzie 66 lat temu prowadzona przez wspomnianego trenera pięściarska reprezentacja Polski zachwyciła podczas mistrzostw Europy.

Pięć złotych, dwa srebrne i dwa brązowe medale polskich pięściarzy zdobytych w 1953 roku w pamiętnych mistrzostwach Europy w Warszawie, uznawane są za największy, powojenny sukces polskiego sportu. Stamm był selekcjonerem tamtego zespołu.

W Parku Mirowskim, blisko kultowej hali Gwardii, gdzie Polacy święcili ten niewiarygodny triumf, został odsłonięty pomnik „Papy” Stamma, który zmarł w 1976 roku. Rok później rozegrano tam pierwszy międzynarodowy turniej poświęcony jego pamięci.

 

- Kto był najwybitniejszym trenerem w historii polskiego sportu? Jerzy Hubert Wagner, Kazimierz Górski czy Feliks Stamm? Miałem zaszczyt poznać wszystkich. Wybór jest trudny. Stawiam na Stamma, bo żaden inny polski trener nie zdobył 24 medali olimpijskich, żaden nie prowadził z sukcesami reprezentacji na siedmiu igrzyskach. Za żadnego trenera Polska nie była taką potęgą, jak za Stamma w boksie - powiedział Andrzej Kostyra.

Na uroczystości pojawiło się wiele znakomitości ze świata boksu, również podopieczni legendarnego trenera. Pomnik powstał dzięki wieloletnim staraniom prawnuczki legendarnego trenera, Pauli Stamm i Fundacji im. Feliksa Stamma.

 

IM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie