Igrzyska Sportów Plażowych? Prezes PKOl zdradził pierwsze szczegóły

Inne

W Warszawie po raz 21. odbył się Piknik Olimpijski, który ma za zadanie promować między innymi nadchodzące wielkimi krokami Igrzyska Europejskie. Głos na temat tej imprezy oraz planach na zupełnie nowe przedsięwzięcie zabrał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Wojciech Łasicki: XXI Piknik Olimpijski już otwarty. Rozpoczęło się piękną uroczystością zapalenia na scenie ognia Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Mińsku. Ogień ten przebył bardzo drugą drogę...

Andrzej Kraśnicki: Sport łączy i to pokój jest przesłaniem tej wspaniałej imprezy. Chcieliśmy przybliżyć drugą edycję Igrzysk Europejskich. Jest to największa impreza multidyscyplinarna w tym roku. Uczestniczy w niej 50 państw, obejrzymy 15 sportów, aż 8 z nich będzie kwalifikacją olimpijską do Tokio. Dwa kolejne będą mistrzostwami Starego Kontynentu. W pozostałych do zdobycia będą punkty rankingowe. Jest to impreza, która zgromadzi więc najlepszych europejskich sportowców i bardzo się cieszę, że ten Piknik jest jej poświęcony. Bez Polskich Związków Sportowych nie moglibyśmy dziś zaprezentować 70 odmian konkurencji i dyscyplin. To jest szansa dla dzieci i młodzieży, żeby mogli poznać piękno sportu. Praktyka pokazała, że dzięki Piknikowi wielu znalazło się w klubach sportowych i uprawia poznaną tutaj dyscyplinę. Niektórzy trafili do reprezentacji narodowych w wyższych kategoriach wiekowych. Bardzo się cieszymy, że możemy kontynuować przedsięwzięcie przez tyle lat. Będę chciał, aby jak najwięcej mieszkańców Warszawy i Polski mogło w niej uczestniczyć.

Na pierwszych Igrzyskach Europejskich reprezentacja Polski zdobyła 20 medali: 2 złote, 8 srebrnych i 10 brązowych. Do Mińska uda się około 150 naszych sportowców i plany medalowe są pewnie dużo większe...

Oczywiście chcemy przywieźć jak najwięcej medali, jednak poziom będzie dużo większy. Chodzi głównie o kwalifikację olimpijską; nie będzie łatwo o żaden medal.

Igrzyska Europejskie wpisują się w obchody stulecia istnienia PKOl. Jakie jeszcze atrakcje szykujecie dla kibiców?

Główna impreza odbędzie się w Warszawie, 26 października w Teatrze Wielkim. Wszystkie Komitety Olimpijskie naszego kontynentu potwierdziły swój udział; będą prezesi wielu dyscyplin olimpijskich i wielu wyjątkowych gości. Ta impreza ma za zadanie przybliżyć wartości roku olimpijskiego. Bardzo wiele związków sportowych organizuje imprezy w ramach stulecia Komitetu Olimpijskiego; one są różnej rangi - od międzynarodowej do lokalnej i regionalnej.

Obok Igrzysk Europejskich padnie dzisiaj temat zupełnie nowej imprezy w San Diego. Mowa o Igrzyskach Sportów Plażowych. Czy na tej imprezie będą sporty olimpijskie?

To jest impreza ukierunkowana na sporty, które mają szansę znaleźć się w programie IO. Może mówię to po raz pierwszy: to przedsięwzięcie nie odbędzie się w San Diego, ale w tym samym czasie i podobnym miejscu, które na pewno zapewni doskonałą organizację. Decyzja będzie ogłoszona na początku przyszłego tygodnia. W naszym kraju trwają kwalifikacje, które oczywiście zostaną zakończone latem. Reprezentacja Polski wybierze się na taką imprezę.

Wojciech Łasicki, ch, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie