41 punktów! Niezwykły wyczyn Smarzek w meczu Ligi Narodów (WIDEO)

Siatkówka

Polskie siatkarki wygrały w holenderskim Apeldoorn 3:1 z Bułgarią w meczu Ligi Narodów. Spotkanie to przejdzie do historii z powodu niezwykłego wyczynu Malwiny Smarzek, która zdobyła dla biało-czerwonych 41 punktów i wyrównała rekord Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty.

Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego udanie rozpoczęły zmagania w tegorocznej edycji Ligi Narodów. W pierwszym meczu turnieju w Opolu uległy co prawda 2:3 Włoszkom, ale w kolejnych spotkaniach ograły Niemki 3:1 i Tajki 3:0. Pierwszy mecz turnieju w Apeldoorn również przyniósł zwycięstwo – 3:1 nad Bułgarią.

W każdym z tych spotkań pierwszoplanową rolę odgrywała Smarzek, która zdobywała najwięcej punktów: z Włochami – 27, z Niemcami – 30, z Tajlandią – 19. W konfrontacji z Bułgarią przeszła jednak samą siebie i zdobyła – według statystyk FIVB – aż 41 punktów! Smarzek 36 punktów wywalczyła w ataku (na 68 prób; 53% skuteczności), dołożyła cztery oczka blokiem i jeden zagrywką.

Taki wynik oznacza wyrównanie rekordu reprezentacji Polski, który przed sześcioma laty ustanowiła w meczu World Grand Prix Skowrońska-Dolata. Sytuacja miała miejsce w meczu z Rosją w ramach World Grand Prix. Spotkanie rozegrano 4 sierpnia 2013 roku w brazylijskim Campinas, a biało-czerwone przegrały wówczas 2:3 (13:15 w tie-breaku). Skowrońska-Dolata 35 punktów wywalczyła w ataku, a sześć dołożyła blokiem.

Warto zaznaczyć, że zarówno rekord Skowrońskiej-Dolaty, jak i pamiętne osiągnięcie Małgorzaty Glinki z półfinału ME 2003 – 40 punktów w meczu z Niemkami (3:2), zostały uzyskane w pięciosetowych bojach. Smarzek do wypracowania podobnego wyniku wystarczyły cztery partie.

Najwięcej punktów w jednym meczu reprezentacji Polski siatkarek:

41 – Katarzyna Skowrońska-Dolata (Rosja 2:3, World Grand Prix 2013)
41 – Malwina Smarzek (Bułgaria 3:1, Liga Narodów 2019)
40 – Małgorzata Glinka (Niemcy 3:2, mistrzostwa Europy 2003).

 

TERMINARZ LIGI NARODÓW SIATKAREK

jb, RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze