Finał Ligi Europy: Chelsea rozbiła Arsenal i sięgnęła po puchar!

Chelsea wygrała z Arsenalem 4:1 w finale Ligi Europy i sięgnęła po europejskie trofeum pierwszy raz od 2013 roku. Bohaterem spotkania był Eden Hazard, który dwukrotnie pokonał Petra Cecha.

W pierwszych minutach optyczną przewagę mieli piłkarze Chelsea. Skutecznie utrzymywali się przy piłce, ale nie potrafili stworzyć sobie konkretnych sytuacji podbramkowych. W 9. minucie groźnie zaatakował Arsenal. Po dośrodkowaniu z prawej strony piłka spadła pod nogi Pierre'a-Emericka Aubameyanga, ale napastnik "Kanonierów" uderzył niecelnie.

W 19. minucie błąd w obronie popełnili defensorzy Chelsea. Alexandre Lacazette minął Kepę, ale sędzia nie dopatrzył się w tej sytuacji faulu hiszpańskiego golkipera. Z czasem inicjatywę przejęli piłkarze Arsenalu, lecz dośrodkowania ze stałych fragmentów gry nie zagrażały bramkarzowi reprezentacji Hiszpanii. Kilka minut później groźnie z dystansu strzelił Granit Xhaka. Piłka po uderzeniu reprezentanta Szwajcarii poszybowała tuż nad bramką Kepy. W 34. minucie w polu karnym "Kanonierów" znalazł się Emerson, ale jego strzał sparował Cech.

Na pięć minut przed końcem pierwszej połowie groźnie zaatakowała Chelsea. Drużynową akcję strzałem kończył Olivier Giroud, lecz raz jeszcze na wysokości zadania stanął Cech. Sytuacja Francuza była ostatnią wartą odnotowania w pierwszej części gry, która zakończyła się bezbramkowym remisem.

Drugą połowę idealnie rozpoczęli zawodnicy Chelsea. Dośrodkowanie z lewej strony Emersona skutecznie wykorzystał Giroud, który głową pokonał Cecha. Francuz nie cieszył się z tego trafienia, gdyż do ekipy "The Blues" trafił z... Arsenalu.

W 60. minucie Chelsea podwyższyła na 2:0. Dokładne dogranie z lewej strony Hazarda wykorzystał Pedro, który celnym uderzeniem pokonał Cecha. Cztery minuty później defensor Arsenalu staranował w polu karnym Giroud i sędzia podyktował rzut karny dla podopiecznych Sarriego. Jedenastkę spokojnie wykorzystał Hazard i podwyższył wynik na 3:0.

Dziesięć minut później Arsenal zmniejszył straty. Alex Iwobi, który chwilę wcześniej pojawił się na boisku, popisał się potężnym uderzeniem zza pola karnego. Kepa w tej sytuacji był bez szans. Kiedy wydawało się, że "Kanonierzy" powalczą o korzystny rezultat, gola na 4:1 strzeliła Chelsea. Swoje drugie trafienie w tym spotkaniu zanotował Hazard, który wykorzystał idealne dogranie Giroud.

Choć Cech wpuścił tego wieczora cztery bramki, kilkukrotnie uratował Arsenal przed utratą kolejnych goli. W 75. minucie skutecznie obronił groźny strzał Hazarda, a kilka chwil później powstrzymał Williana. W 83. minucie Lacazette próbował pokonać Kepę, ale Hiszpan popisał się świetną interwencją. Minutę później w doskonałej sytuacji znalazł się młodziutki Joe Willock, ale nie zdołał pokonać bramkarza Chelsea.

W końcówce Arsenal próbował zmniejszyć rozmiary porażki, ale Chelsea skutecznie się broniła. Ostatecznie finał Ligi Europy zakończył się wynikiem 4:1 i "The Blues" mogli rozpocząć świętowanie!

Chelsea - Arsenal 4:1 (0:0)

Bramki: Giroud 49, Pedro 60, Hazard 65 (k), 72 - Iwobi 69

Chelsea: Kepa Arrizabalaga – Cesar Azpilicueta, Andreas Christensen, David Luiz, Emerson Palmieri – N’Golo Kante, Jorginho, Mateo Kovacic (76. Ross Barkley) - Pedro (71. Willian), Olivier Giroud, Eden Hazard (89. Davide Zappacosta)

Arsenal: Petr Cech – Sokratis Papastathopoulos, Laurent Koscielny, Nacho Monreal (66. Matteo Guendouzi), Ainsley Maitland-Niles - Lucas Torreira (66. Alex Iwobi), Granit Xhaka, Sead Kolasinac, Mesut Oezil (78. Joe Willock) – Alexandre Lacazette, Pierre-Emerick Aubameyang

Żółte kartki: Christensen, Pedro

WYNIKI I TERMINARZ LIGI EUROPY

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2018/2019 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym Polsacie, Plusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.

Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i życzymy dobrej nocy.

Koniec meczu! Chelsea wygrywa Ligę Europy w sezonie 2018/2019!

Dobra sytuacja dla Arsenalu, ale Lacazette... trafia w swojego kolegę. Od bramki Kepa.

Davide Zappacosta zmienia Hazarda. Czy to był ostatni mecz Belga w barwach Chelsea?

Rzut wolny dla Arsenalu. Strzał Lacazette'a obok bramki.

Co za szansa Willocka! Nastolatek tuż obok słupka!

Ależ było blisko! Kepa świetnie broni strzał Lacazatte'a z bliskiej odległości.

Korner dla "Kanonierów".

Azpilicueta! Kapitan Chelsea strzelał z pola karnego, ale niecelnie.

Rzut rożny dla gospodarzy tego spotkania.

Było blisko gola na 5:1! Raz jeszcze Cech stanął na wysokości zadania - tym razem po uderzeniu Williana.

Ostatnia korekta w szeregach Arsenalu. 19-letni Joe Willock zajmuje miejsce Mesuta Ozila.

Kolejna zmiana w Chelsea. Ross Barkley zmienił Kovacicia.

Raz jeszcze Hazard, ale broni Cech!

Strata na prawej stronie, Hazard wymienił się podaniami z Giroud i Belg uderzeniem lewą nogą pokonał Cecha.

4:1! Hazard!

Willian zmienił Pedro.

Piłkarz Arsenalu popisał się potężnym strzałem z dystansu i pokonał Kepę.

Gooooool! Kapitalne trafienie Iwobiego!

Żółta kartka dla Andreasa Christensena za faul na Iwobim.

Podwójna zmiana w ekipie Arsenalu. Matteo Guendouzi za Nacho Monreala, Alex Iwobi za Lucasa Torreirę.

Hazard pewnie! 3:0!

Rzut karny dla Chelsea!

Strata piłkarza Arsenalu, piłka trafiła do Hazarda, który dograł futbolówkę w pole karne i Pedro uderzeniem lewą nogą pokonał Cecha.

2:0! Pedro!

Finał Ligi Europy: Chelsea - Arsenal 1:0. Gol Giroud (WIDEO)

W taki sposób Francuz otworzył wynik meczu.

Żółta kartka dla Pedro za protesty.

W odpowiedzi Aubameyang, ale jego centra trafiła na aut.

Dośrodkowanie z lewej strony i Francuz głową pokonuje Cecha.

Goooooooooooooooool! Giroud!

Indywidualna akcja Hazarda, podanie do Giroud i będzie korner dla "The Blues".

Kepa spokojnie łapie piłkę po akcji Aubameyanga.

Zaczynanym drugą część gry!

Koniec pierwszej połowy.

Rzut rożny dla "The Blues" po akcji Emersona.

Ładna akcja Chelsea, ale Cech broni strzał Giroud!

Emerson fauluje Lacazette'a na połowie Arsenalu.

Emerson i broni Cech!

Dośrodkowanie i strzał Sokratisa, ale bardzo niecelny.

Korner dla Arsenalu.

Strzał Cesara Azpilicuety zablokowany przez defensorów Arsenalu.

Centra Hazarda i od bramki Cech.

W odpowiedzi Chelsea i rzut rożny dla podopiecznych Maurizio Sarriego.

Ależ bomba! Granit Xhaka strzelał z dystansu, ale tuż nad bramką Kepy.

Centra Kante w pole karne, ale Giroud nie zdołał opanować piłki.

Faul Pedro na Nacho. Arsenal poczyna sobie coraz śmielej.

Długa piłka od Torreiry, ale dobrze interweniuje Kepa.

Po chwili na spalonym złapany jeden z piłkarzy "Kanonierów".

Dynamiczna akcja Maitlanda-Nilesa i korner dla Arsenalu.

Sędzia pokazuje - gramy dalej. Od bramki grę rozpocznie hiszpański golkiper.

Błąd obrony Chelsea. Kepa faulował Lacazette'a?!

Dośrodkowanie skutecznie wybite przez graczy "The Blues".

Rzut rożny dla podopiecznych Unaia Emery'ego.

Centra Hazarda i faul w ataku jednego z zawodników Chelsea.

Faulowany Giroud i rzut wolny dla Chelsea z okolic pola karnego.

Pierwsza groźna akcja Arsenalu! Dośrodkowanie z prawej strony i strzelał Pierre-Emerick Aubameyang, ale niecelnie.

Stały fragment gry dla "Kanonierów". Dośrodkowanie Mesuta Ozila wybite przez Oliviera Giroud i aut dla Arsenalu.

Raz jeszcze faul na Belgu. Tym razem Lucasa Torreiry.

Eden Hazard faulowany w okolicach środka boiska.

Przy piłce od początku spotkania utrzymują się piłkarze Chelsea.

Długie podanie Davida Luiza w pole karne Petra Cecha, ale spokojnie interweniuje doświadczony bramkarz.

Gramy!

Hymn Ligi Europy rozbrzmiał po raz ostatni w sezonie 2018/2019!

Choć w finale zagrają dwie angielskie drużyny, wśród 22 zawodników od pierwszej minuty będziemy oglądać... jednego Anglika. Obrońca Arsenalu Ainsley Maitland-Niles jest jedynym reprezentantem "Lwów Albionu" w podstawowych składach obu ekip.

Fabiański: Liga Europy to rozgrywki Cecha i to on powinien bronić w finale

Cech jest żywą legendą angielskiej piłki i zasłużył na tak godne pożegnanie.

Trwa efektowna ceremonia poprzedzająca finałowy mecz.

Petr Cech rozegra dziś ostatni mecz w karierze.

Trwa rozgrzewka - za nieco ponad kwadrans zaczynamy!

O której zakończy się finał Ligi Europy w wypadku rzutów karnych?

Jeśli spotkanie zakończy się rzutami karnymi, końcowy gwizdek sędziego usłyszymy około 3 nad ranem czasu miejscowego w Baku. - Ostatnio o tej porze wracałem ze swojej... osiemnastki - powiedział Artur Wichniarek, który w duecie z Bożydarem Iwanowem skomentuje finał Ligi Europy.

- Do boju, panowie! - napisał na swoim twitterowym koncie Mathieu Flamini, były pomocnik Arsenalu i reprezentacji Francji.

Pojawili się również piłkarze Chelsea, na czele z Edenem Hazardem. Mówi się, że finałowy mecz ma być ostatnim dla Belga w koszulce "The Blues. Nowym klubem napastnika, według medialnych doniesień, będzie Real Madryt.

Zawodnicy "Kanonierów" przybyli już na stadion w Baku.

Jest też jedenastka Chelsea. Lekarzom "The Blues" udało się postawić na nogi N'Golo Kante.

Poznaliśmy skład Arsenalu. W bramce Petr Cech!

Powodzenia swojemu byłemu klubowi życzy legendarny angielski bramkarz David Seaman.

Cech nie mógł wyobrazić sobie lepszego pożegnania. Ostatni mecz legendy

Petr Cech, a więc symbol obu środowych rywali po finale w Baku zakończy karierę zawodniczą w wieku 37 lat. Nie może zamknąć klamrą tej historii w bardziej wyjątkowy sposób: w Chelsea spędził bowiem lata 2004-2015, wówczas przeniósł się właśnie do Arsenalu.

Liga Europy: Życzenia Szczęsnego dla Arsenalu przed finałem (WIDEO)

Wojciech Szczęsny życzy zwycięstwa "Kanonierom" w finale Ligi Europy z Chelsea. - Nadszedł czas na dokończenie roboty - powiedział piłkarz Juventusu.

Tak było 15 lat temu! Ostatni europejski bój Arsenalu z Chelsea (WIDEO)

Po raz ostatni na arenie europejskiej Chelsea i Arsenal mierzyli się aż 15 lat temu. Wówczas The Blues okazali się lepsi w dwumeczu i triumfowali na Highbury, awansując do półfinału Champions League.

W Polsacie Sport Premium 1 o 19:00 rozpoczęło się przedmeczowe studio. Gościem specjalnym jest Łukasz Fabiański, który spędził w północnej części Londynu aż siedem lat.

Witamy w relacji na żywo z finałowego meczu Ligi Europy pomiędzy Chelsea i Arsenalem!