Liga Narodów: Pierwsze zwycięstwo siatkarzy USA

W pierwszym niedzielnym spotkaniu turnieju Ligi Narodów w katowickim Spodku siatkarze Australii przegrali z USA 1:3. Imprezę zakończy mecz Polska – Brazylia.

Pierwsza partia uwidoczniła zmęczenie obu drużyn sobotnimi, pięciosetowymi bojami. Sporo było błędów i niedokładności, więcej po stronie Amerykanów. Siatkarze Australii szybko wypracowali sobie przewagę (8:3), którą utrzymywali w dalszej części seta (15:8– po asie serwisowym Lincolna Williamsa, 19:12). Siatkarze USA rozkręcili się w końcówce, zmniejszyli straty, ale pogoń nastąpiła zbyt późno. W ostatniej akcji seta Max Staples przedarł się przez blok rywali (25:19).

Set numer dwa długo toczył się przy przewadze ekipy USA (4:7, 10:14). Australijczycy odrobili straty (16:16), a zacięta końcówka zwieńczona została rywalizacją na przewagi. Po autowym ataku Amerykanów rywale mieli piłkę setową (24:23), ale po chwili wyrównał Taylor Sander. Kluczowe punkty ekipie USA przyniosły atak Kyle Russella oraz as serwisowy, którym popisał się Micah Ma'a (25:27).

W trzeciej odsłonie gra Australijczyków zupełnie się załamała. Po pierwszej przerwie technicznej (5:8) na parkiecie istniała właściwie tylko jedna drużyna. W końcówce ekipa USA miała już ponad dziesięć oczek zaliczki (9:20). Seta zakończył autowy atak Curtisa Stocktona (16:25). Zwycięzcy aż dwanaście oczek uzyskali po błędach własnych rywali.

Czwarta partia miała początkowo wyrównany przebieg, ale od stanu 9:10 przewagę zaczęli budować Amerykanie, którzy jeszcze przed drugą  przerwą odskoczyli rywalom na cztery oczka (12:16). W końcówce siatkarze USA kontrolowali sytuację i pewnie zmierzali po zwycięstwo. Błędy rywali (autowy serwis i przestrzelony atak) przyniosły Amerykanom ostatnie punkty (16:25).

Najwięcej punktów: Lincoln Williams (12) – Australia; Taylor Sander (19), Kyle Ensing (14), Micah Ma'a (12) – USA. Australijczycy słabiej od rywali punktowali w ataku (39–47), bloku (7–11) i zagrywką (4–6); obie ekipy popełniły sporo błędów własnych (32–32).

Amerykanie, po porażkach 0:3 z Brazylią i 2:3 z Polską, odnieśli pierwsze zwycięstwo w tegorocznej edycji Ligi Narodów. Reprezentacja Australii kończy tę imprezę bez wygranej – we wcześniejszych meczach ulegli 1:3 Polsce i 2:3 Brazylii.

Australia – USA 1:3 (25:19, 25:27, 16:25, 16:25)

Australia: Lincoln Williams, Max Staples, Luke Smith, Beau Graham, James Weir, Harrison Peacock – Luke Perry (libero) oraz Elliott Viles, Arshdeep Dosanjh, Curtis Stockton, Trent O'Dea, Samuel Walker. Trener: Mark Lebedew.
USA: Kyle Ensing, Taylor Sander, Micah Ma'a, David Smith, Jeffrey Jendryk, Joshua Tuaniga – Dustin Watten (libero) oraz Kawika Shoji, Kyle Russell, Mitchell Stahl. Trener: John Speraw.

Sędziowie: Fabrice Collados (Francja) – Erdal Akinci (Turcja).

Terminarz meczów turnieju Ligi Narodów siatkarzy w Katowicach (31 maja – 2 czerwca):

2019-05-31: USA – Brazylia 0:3 (22:25, 22:25, 23:25)
2019-05-31: Polska – Australia 3:1 (25:15,24:26,25:21,25:14)

2019-06-01: Brazylia – Australia 3:2 (32:34, 25:16, 25:19, 27:29, 15:13)
2019-06-01: Polska – USA 3:2 (17:25, 34:32, 26:28, 25:23, 15:9)

2019-06-02: Australia – USA 1:3 (25:19, 25:27, 16:25, 16:25)
2019-06-02: Brazylia – Polska (niedziela, godzina 16.45; transmisja – Polsat Sport).