PŚ w kajakarstwie: Puławska wygrała w jedynce na 500 m

Reprezentanci Polski czterokrotnie stanęli na podium podczas niedzielnych finałów Pucharu Świata w kajakarstwie w niemieckim Duisburgu. W olimpijskiej konkurencji K1 500 m wygrała Anna Puławska.

Puławska to czwarta zawodniczka ostatnich mistrzostw świata w tej konkurencji. Wprawdzie obsada w Niemczech może nie była najmocniejsza, ale Polka popłynęła znakomicie i o 0,6 sekundy wyprzedziła Francuzkę Mamon Hostens. W tym finale rywalizowała także Marta Walczykiewicz, która zdecydowanie lepiej czuje się na dystansie 200 m; zawodniczka KTW Kalisz ostatecznie uplasowała się na siódmej pozycji.

To był dobry dzień dla grupy kajakarek, który trzykrotnie stanęły na podium. Wynik sprzed tygodnia z zawodów PŚ w Poznaniu powtórzyła czwórka w składzie: Anna Puławska, Karolina Naja, Helena Wiśniewska i Katarzyna Kołodziejczyk, które zajęły trzecie miejsce. Wygrały Niemki przed Francuzkami.

Z kolei w K2 200 m na drugim miejscu finiszowały Naja i Wiśniewska, które przegrały tylko ze Słowenkami.

Trener kadry kajakarek Tomasz Kryk trochę pozmieniał układ personalny niektórych osad.

"Taki mieliśmy plan od początku. Martę chciałem trochę +potrenować+, żeby już nie pływała na 200 m, dlatego wystartowała na 500 m. I spisała się bardzo dobrze, zrobiła +życiówkę" na tym dystansie - 1.50. Na pewno musimy popracować nad czwórką. Mieliśmy konsultację w Wałczu, regaty eliminacyjne w Poznaniu, do tego normalny trening, siłownia. Te dwa Puchary Świata potraktowaliśmy trochę z marszu. Generalnie jestem zadowolony ze startu dziewczyn, wszystkie osady pływały w bliskim kontakcie z czołówką" - ocenił występ swojej grupy szkoleniowiec.

Na zawodach w Duisburgu po raz drugi na podium stanęła dwójka kanadyjkarzy - Norman Zezula, Aleksander Kitewski. W konkurencji C2 200 m zajęli drugą lokatę.

Polscy kanadyjkarze w PŚ wystąpili w nieco okrojonym składzie. Z czołowych zawodników wystartował Tomasz Kaczor, który nie awansował do finału A na jedynce 500 m i zrezygnował z udziału w finale B. W C2 1000 m wystąpiły dwie polskie osady - Piotr Kuleta, Tomasz Barniak przypłynęli na dziewiątej, ostatniej pozycji, a z kolei Kitewski i Zezula zajęli ósmą lokatę w finale B (17. miejsce w klasyfikacji ogólnej).

Kanadyjkarki tym razem rywalizację zakończyły bez miejsca na podium. Dwójka Dorota Borowska, Sylwia Szczerbińska była piąta na dystansie 200 m i ósma na 500 m. Druga polska osada - Magda Stanny, Julia Walczak uplasowała się na dziewiątej pozycji na 200 m oraz na ósmej w finale B (17.) na 500 m.

Poniżej oczekiwań spisali się kajakarze. Czwórka na 500 m w składzie: Przemysław Korsak, Dawid Putto, Piotr Mazur, Norbert Kuczyński nie awansowała do najlepszej dziewiątki zawodów, a w finale B finiszowała dopiero na ósmym miejscu (17.). Z kolei dwójka Martin Brzeziński, Bartosz Stabno była dopiero siódma w finale B (16.).

Biało-czerwoni w PŚ w Duisburgu łącznie stanęli sześciokrotnie na podium. W sobotę, w pierwszym dniu finałów, Zezula z Kitewskim zajęli drugie miejsce w dwójce na 500 m, z kolei trzeci w finale C1 1000 m był Kaczor.

Za niespełna cztery tygodnie kajakarzy czeka start w Igrzyskach Europejskich w Mińsku.