Mistrzynie świata za mocne! Druga porażka polskich siatkarek w Lidze Narodów

W pierwszym meczu turnieju Ligi Narodów w Kortrijk polskie siatkarki przegrały z Serbią 0:3. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego poniosły drugą porażkę w tegorocznej edycji tej imprezy – wcześniej uległy wicemistrzyniom, teraz mistrzyniom świata.

W premierowej partii prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Po autowym ataku rywalek Polki miały minimalną przewagę na pierwszej przerwie (8:7). Na drugiej, po skutecznej akcji Jeleny Blagojević, prowadziły Serbki (14:16). Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego odrobiły straty i w końcówce to one miały przewagę. Po skutecznym ataku Malwiny Smarzek było 21:19, później Zuzanna Efimienko-Młotkowska powiększyła różnicę do trzech oczek (23:20). Atak Smarzek przyniósł piłkę setową (24:22). Niestety, Polki nie wykorzystały szans na zamknięcie tej partii. Serbki doprowadziły do rywalizacji na przewagi, z której wyszły zwycięsko. Autowy atak Natalii Mędrzyk ustalił wynik na 25:27.

Drugą partię efektownie, bo asem serwisowym otworzyła Marlena Pleśnierowicz. Polki schodziły na pierwszą przerwę mając trzy oczka zaliczki (8:5), a po niej utrzymywały przewagę (12:9). Mistrzynie świata zerwały się jednak do odrabiania strat. Biało-czerwone przeżywały chwile słabości, a trener zmienił rozgrywającą, posyłając w bój Julię Nowicką. Kluczowa dla losów tej partii okazała się seria dobrych zagrywek Mai Aleksic, po której Polki przegrywały 19:23. Dwa ostatnie punkty dla Serbii wywalczyła Katarina Lazovic, która najpierw efektownie zaatakowała przy potrójnym bloku (20:24), a potem kiwką za blok zamknęła tę część meczu (21:25)

Set numer trzy również rozpoczął się po myśli Polek (8:5), ale przeciwniczki szybko odrobiły straty (9:9). W środkowej części serbskie siatkarki zaczęły stopniowo przejmować inicjatywę i budować przewagę (13:16). Po drugiej przerwie oglądaliśmy zryw Polek (16:16) i ambitną walkę, która nie przyniosła jednak powodzenia. Jeszcze w końcówce, po skutecznym ataku Magdaleny Stysiak biało-czerwone miały punktowy kontakt z rywalkami (22:23). Dwa ostatnie słowa w tym meczu należały jednak do serbskiej rozgrywającej Sladjany Mirković, która wywalczyła piłkę meczową skuteczną kiwką, a po chwili zakończyła tę konfrontację asem serwisowym (22:25).

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek (19), Natalia Mędrzyk (11) – Polska; Katarina Lazovic (18), Jelena Blagojevic (13), Ana Bjelica (12) – Serbia. Polki gorzej od rywalek punktowały blokiem (5–9) i zagrywką (4–6), popełniły też więcej błędów własnych (18–20).

Porażka z Serbią przerwała serię pięciu zwycięstw polskich siatkarek w tegorocznej edycji Ligi Narodów. Biało-czerwone po raz drugi zeszły z parkietu pokonane. Wcześniej zdarzyło się to w konfrontacji z wicemistrzyniami świata Włoszkami w Opolu (2:3), teraz w starciu z mistrzyniami globu. Polki i Serbki zmierzą się ze sobą również w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich Tokio 2020, który zostanie rozegrany w sierpniu we Wrocławiu.

Polska – Serbia 0:3 (25:27, 21:25, 22:25)

Polska: Marlena Pleśnierowicz, Malwina Smarzek, Natalia Mędrzyk, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Agnieszka Kąkolewska, Martyna Grajber – Maria Stenzel (libero) oraz Klaudia Alagierska, Olivia Różanski, Magdalena Stysiak, Julia Nowicka, Kamila Witkowska. Trener: Jacek Nawrocki.
Serbia: Sladjana Mirkovic, Jelena Blagojevic, Katarina Lazovic, Ana Bjelica, Mina Popovic, Maja Aleksic – Teodora Pusic (libero) oraz Emilija Antanasijevic, Bojana Gocanin (libero), Milica Kubura, Maja Savic. Trener: Branko Kovacević.

Sędziowie: Nasr Shaaban (Egipt) – Simone Santi (Włochy).

Terminarz i plan transmisji turnieju Ligi Narodów w Kortrijk (4–6 czerwca):

2019-06-04: Polska  Serbia 0:3 (25:27, 21:25, 22:25)
2019-06-04: Belgia – Rosja (wtorek, godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport)

2019-06-05: Rosja – Serbia (środa, godzina 17.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-06-05: Belgia – Polska (środa, godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport Extra)

2019-06-05: Polska – Rosja (czwartek, godzina 17.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-06-05: Belgia – Serbia (czwartek, godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport News).