Liga Narodów: Wygrana mimo przeciwności! Polscy siatkarze pokonali Bułgarię

W spotkaniu rozgrywanego w chińskim Ningbo turnieju Ligi Narodów siatkarzy Polska wygrała z Bułgarią 3:1. To trzecie zwycięstwo podopiecznych Vitala Heynena w piątym meczu tegorocznej edycji tej imprezy. W niedzielę Polacy zmierzą się z reprezentacją Chin.

Polacy przystąpili do starcia z Bułgarią w niezwykle trudnej sytuacji. W meczu z Francją Michał Szalacha złamał palec prawej ręki i ta kontuzja wykluczyła go nie tylko z gry przeciwko Bułgarom, ale też z całej tegorocznej edycji Ligi Narodów. Na domiar złego kilku siatkarzy cierpiało na poważne problemy żołądkowe. Z gry przeciwko Bułgarii wykluczony był przez to Piotr Łukasik, który pozostał w hotelu. Kilku innych zawodników, m.in. obaj libero, pojawiło się w składzie mimo osłabienia.

Początek premierowej partii przebiegał pod znakiem zepsutych zagrywek obu ekip. Gra toczyła się punkt za punkt, ale w środkowej części seta to siatkarze reprezentacji Bułgarii zaczęli budować przewagę. Nie przeszkodził im w tym groźnie wyglądający uraz Todora Skrimowa (przy stanie 12:14), po którym przyjmujący zniesiony z parkietu. W końcówce biało-czerwoni złapali punktowy kontakt z rywalami (21:22). Kluczowe akcje wygrali jednak Bułgarzy (22:25), którzy objęli prowadzenie w meczu.

Set numer dwa to już dużo lepsza postawa Polaków, którzy poprawili przyjęcie i zaczęli dużo lepiej grać blokiem. W efekcie w środkowej części tej partii mieli już wyraźną przewagę (16:12). W końcówce utrzymywali dystans, a Maciej Muzaj skutecznym atakiem ustalił wynik na 25:19.

Trzecia odsłona miała wyrównany przebieg i długo toczyła się przy minimalnej przewadze Bułgarów (6:8, 14:16). Polacy w końcówce odrobili straty. Choć rywale pierwsi wywalczyli piłkę setową (23:24), po ataku blok-aut w wykonaniu Bartosza Bednorza udało się doprowadzić do rywalizacji na przewagi. Biało-czerwoni wygrali tę wojnę nerwów, w ostatniej akcji seta blokując atak Nikołaja Uczikowa (27:25).

Czwarty set od początku toczył się pod dyktando podopiecznych Heynena (6:2, 8:3). Trener Silvano Prandi próbował jeszcze zmian w składzie, przeciążonego Nikołaja Uczikowa zastąpił Welizar Czernokożew. Jeszcze w środkowej części Bułgarzy postraszyli Polaków punktową serią (15:12), ale końcówka toczyła się już pod kontrolą mistrzów świata. Bednorz wywalczył piłkę meczową, a autowy atak rywali zakończył to spotkanie (25:20).

Najwięcej punktów: Bartosz Bednorz (17), Maciej Muzaj (14), Bartosz Kwolek (11), Mateusz Bieniek (11) – Polska; Rozalin Penczew (14), Nikołaj Uczikow (14), Aleks Grozdanow (11) – Bułgaria. Polacy mieli zdecydowaną przewagę punktowych bloków (14–5), popełnili też mniej błędów własnych (24–34); gorzej natomiast punktowali w ataku (49–55) oraz zagrywką (1–5).

Polacy zmagania w tegorocznej edycji Ligi Narodów rozpoczęli w katowickim Spodku. Wygrali 3:1 z Australią i 3:2 ze Stanami Zjednoczonymi, ale ulegli 1:3 Brazylii. Bułgarzy podczas pierwszego weekendu rywalizowali na turnieju w Mendozie. Pokonali tam 3:1 Kanadę, w kolejnych spotkaniach musieli jednak uznać wyższość rywali. Przegrali 0:3 z Argentyną i 1:3 z Portugalią. W inauguracyjnym spotkaniu  turnieju w Ningbo podopieczni trenera Heynena przegrali z Francją 1:3. Bułgaria natomiast zaskakująco łatwo uległa Chinom 0:3.

Polska – Bułgaria  3:1 (22:25, 25:19, 27:25, 25:20)

Polska: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Maciej Muzaj, Bartosz Kwolek, Mateusz Bieniek, Bartosz Bednorz – Paweł Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski, Marcin Komenda, Norbert Huber. Trener: Vital Heynen.
Bułgaria: Georgi Bratoew, Swetosław Gocew, Rozalin Penczew, Nikołaj Uczikow, Todor Skrimow, Aleks Grozdanow – Petar Karakashew (libero) oraz Nikołaj Penczew, Walentin Bratoew, Welizar Czernokożew, Krasimir Georgiew, Nikołaj Kolew. Trener: Silvano Prandi.

Terminarz i plan transmisji turnieju Ligi Narodów w Ningbo (7–9 czerwca):

2019-06-07: Francja – Polska 3:1 (28:26, 25:23, 24:26, 25:20)
2019-06-07: Chiny – Bułgaria 3:0 (26:24, 25:20, 25:17)

2019-06-08: Polska – Bułgaria 3:1 (22:25, 25:19, 27:25, 25:20)
2019-06-08: Chiny – Francja (sobota, godzina 13.15; transmisja – Polsat Sport)

2019-06-09: Bułgaria – Francja (niedziela, godzina 9.45; transmisja – Polsat Sport Extra)
2019-06-09: Chiny – Polska (niedziela, godzina 13.15; transmisja – Polsat Sport).

Relacja zakończona

Polska – Bułgaria 3:1 (22:25, 25:19, 27:25, 25:20) Autowy atak Bułgarów zakończył to spotkanie!

Polska – Bułgaria 2:1, 24:20 Bartosz Bednorz - piłka meczowa!

Polska – Bułgaria 2:1, 23:18 Zepsuta zagrywka Bułgarów.

Polska – Bułgaria 2:1, 22:16 Skuteczna kontra Bartosza Bednorza.

Polska – Bułgaria 2:1, 21:16 Polacy coraz bliżej zwycięstwa.

Polska – Bułgaria 2:1, 19:13 Trener Bułgarów poprosił o czas.

Polska – Bułgaria 2:1, 18:13 Walentin Bratoew zaatakował w aut.

Polska – Bułgaria 2:1, 16:13 Dłuższa wymiana dla Bułgarów.

Polska – Bułgaria 2:1, 16:12 Cztery oczka zaliczki na drugiej przerwie technicznej po skutecznym ataku Macieja Muzaja.

Polska – Bułgaria 2:1, 15:12 Seria punktowa Bułgarów. O czas poprosił Vital Heynen.

Polska – Bułgaria 2:1, 15:10 Kiwka Georgi Bratoewa.

Polska – Bułgaria 2:1, 15:8 Zablokowany Welizar Czernokożew.

Polska – Bułgaria 2:1, 14:8 Coraz więcej błędów popełniają Bułgarzy.

Polska – Bułgaria 2:1, 12:6 Rośnie przewaga Polaków.

Polska – Bułgaria 2:1, 9:5 Welizar Czernokożew obił dłonie polskich blokujących.

Polska – Bułgaria 2:1, 8:3 Po ataku Mateusza Bieńka biało-czerwoni mają pięć oczek zaliczki na pierwszej przerwie technicznej.

Polska – Bułgaria 2:1, 6:2 Dobry początek seta w wykonaniu Polaków i trener Silvano Prandi szybko poprosił o czas.

Polska – Bułgaria 2:1, 3:0 Piotr Nowakowski - as serwisowy. Rozpoczęła się czwarta partia.

Polska – Bułgaria 2:1 (22:25, 25:19, 27:25) W ostatniej akcji seta zablokowany Nikołaj Uczikow!

Polska – Bułgaria 1:1, 26:25 Atak Bułgarów w siatkę. Drugi czas dla bułgarskiego szkoleniowca.

Polska – Bułgaria 1:1, 24:25 Zacięta wymiana, którą kończy atak Nikołaja Uczikowa po bloku.

Polska – Bułgaria 1:1, 24:24 Gramy na przewagi, ale wcześniej o czas poprosił trener Silvano Prandi.

Polska – Bułgaria 1:1, 23:24 Piłka setowa dla Bułgarii.

Polska – Bułgaria 1:1, 23:23 Skuteczny atak Bartosza Bednorza w trudnej sytuacji.

Polska – Bułgaria 1:1, 21:22 Rozalin Penczew skończył długą wymianę.

Polska – Bułgaria 1:1, 20:21 Przestrzelony atak Bartosza Bednorza.

Polska – Bułgaria 1:1, 19:19 Skuteczna kontra Bartosza Kwolka i Polacy doprowadzili do wyrównania.

Polska – Bułgaria 1:1, 16:18 Minimalnie przestrzelił zagrywkę Maciej Muzaj.

Polska – Bułgaria 1:1, 14:16 Rozalin Penczew skutecznym atakiem ustalił wynik na drugiej przerwie.

Polska – Bułgaria 1:1, 12:14 Nikołaj Uczikow zaatakował po skosie.

Polska – Bułgaria 1:1, 10:12 Rozalin Penczew - as serwisowy.

Polska – Bułgaria 1:1, 10:10 Polacy odrobili straty.

Polska – Bułgaria 1:1, 9:10 Autowy atak Nikołaja Uczikowa.

Polska – Bułgaria 1:1, 8:9 Bartosz Bednorz przedarł się przez blok rywali.

Polska – Bułgaria 1:1, 6:8 Skuteczna kontra Rozalina Penczewa. Dwa punkty różnicy na pierwszej przerwie.

Polska – Bułgaria 1:1, 5:5 Wyrównany początek seta.

Polska – Bułgaria 1:1, 1:3 Nikołaj Uczikow - as serwisowy.

Polska – Bułgaria 1:1, 1:1 Piotr Nowakowski skutecznie ze środka. Rozpoczął się set numet trzy.

Polska – Bułgaria 1:1 (22:25, 25:19) Maciej Muzaj skutecznym atakiem ustalił wynik drugiej partii.

Polska – Bułgaria 0:1, 24:19 Nikołaj Penczew zablokowany przez Bartosza Bednorza. Piłka setowa.

Polska – Bułgaria 0:1, 22:19 Bartosz Kwolek zablokowany.

Polska – Bułgaria 0:1, 21:16 Rozalin Penczew popełnił błąd w polu zagrywki.

Polska – Bułgaria 0:1, 20:15 Pojedynczy blok Fabiana Drzyzgi. O drugą przerwę poprosił trener Bułgarów Silvano Prandi.

Polska – Bułgaria 0:1, 18:14 Bartosz Bednorz zaatakował po bloku rywali.

Polska – Bułgaria 0:1, 16:12 Skuteczny atak Bartosza Bednorza i z czterema punktami zaliczki schodzą Polacy na drugą przerwę.

Polska – Bułgaria 0:1, 14:12 Nikołaj Uczikow skutecznie z prawej strony.

Polska – Bułgaria 0:1, 13:10 Czas dla selekcjonera reprezentacji Bułgarii.

Polska – Bułgaria 0:1, 12:10 Bułgarzy nie poradzili sobie z zagrywką Mateusza Bieńka.

Polska – Bułgaria 0:1, 10:10 Bartosz Bednorz zaatakował w siatkę.

Polska – Bułgaria 0:1, 10:8 Polacy utrzymują przewagę.

Polska – Bułgaria 0:1, 8:7 Zepsuta zagrywka Swetosława Gocewa i punkt przewagi Polaków na pierwszej przerwie.

Polska – Bułgaria 0:1, 4:3 Skuteczny atak Macieja Muzaja.

Polska – Bułgaria 0:1, 2:2 Rozpoczął się drugi set.

Polska – Bułgaria 0:1 (22:25) Skrót Swietosława Gocewa przyniósł Bułgarom decydujący punkt.

Polska – Bułgaria 0:0, 22:24 Nikołaj Penczew - piłka setowa dla Bułgarii.

Polska – Bułgaria 0:0, 22:23 Piotr Nowakowski z przesuniętej krótkiej.

Polska – Bułgaria 0:0, 21:22 Pojedynczy blok Macieja Muzaja. Polacy złapali punktowy kontakt z rywalami. Trener Silvano Prandi poprosił o czas.

Polska – Bułgaria 0:0, 19:22 Zepsuta zagrywka Georgi Bratoewa.

Polska – Bułgaria 0:0, 17:21 Sporo niedokładności po polskiej stronie, co wykorzystali rywale.

Polska – Bułgaria 0:0, 16:20 Zablokowany Bartosz Kwolek.

Polska – Bułgaria 0:0, 16:19 Trener Vital Heynen poprosił o drugi czas.

Polska – Bułgaria 0:0, 16:18 Bartosz Bednorz zaatakował po bloku rywali.

Polska – Bułgaria 0:0, 15:17 Efektowny blok Macieja Muzaja po ataku Rozalina Penczewa.

Dwóch Karolów Kłosów w studiu! Który z nich jest prawdziwy?

Gościem specjalnym w studiu Polsatu Sport przed meczem Ligi Narodów siatkarzy Polska - Bułgaria był Karol Kłos. Wstęp przyniósł małą zagadkę dla kibiców: obok Jerzego Mielewskiego pojawiło się dwóch Karolów Kłosów. Który z nich okazał się prawdziwy?

Polska – Bułgaria 0:0, 13:16 Trzy oczka tracą Polacy do rywali na drugiej przerwie technicznej.

Polska – Bułgaria 0:0, 12:15 Bułgarzy odskakują na trzy punkty.

Polska – Bułgaria 0:0, 12:14 Groźnie wyglądający uraz Todora Skrimowa. Bułgarski przyjmujący zniesiony z parkietu... To najprawdopodobniej koniec gry dla tego siatkarza w dzisiejszym spotkaniu. W jego miejsce na parkiecie pojawił się Nikołaj Penczew.

Polska – Bułgaria 0:0, 12:13 Georgi Bratoew - as serwisowy. Czas dla Vitala Heynena.

Polska – Bułgaria 0:0, 12:12 Krótka przerwa, bo Rozalin Penczew doznał drobnego urazu.

Polska – Bułgaria 0:0, 11:10 Przestrzelona zagrywka Bułgarów.

Polska – Bułgaria 0:0, 9:9 Walka punkt za punkt. Skutecznym atakiem popisał się Maciej Muzaj.

Polska – Bułgaria 0:0, 7:8 Kiwka Nikołaja Uczikowa dała Bułgarom minimalną przewagę na pierwszej przerwie.

Polska – Bułgaria 0:0, 5:4 Kolejne zepsute zagrywki po obu stronach...

Polska – Bułgaria 0:0, 3:2 Początek meczu pod znakiem błędów na zagrywce.

Polska – Bułgaria 0:0, 2:1 Rozpoczął się mecz!

Polska: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Maciej Muzaj, Bartosz Kwolek, Mateusz Bieniek, Bartosz Bednorz – Paweł Zatorski (libero).
Bułgaria: Georgi Bratoew, Swetosław Gocew, Rozalin Penczew, Nikołaj Uczikow, Todor Skrimow, Aleks Grozdanow – Petar Karakaszew (libero).

Czas na hymny obu państw.

Skład Polaków na mecz z Bułgarią: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Maciej Muzaj, Bartosz Kwolek, Mateusz Bieniek, Bartosz Bednorz – Paweł Zatorski (libero).

Kontuzja wykluczyła Michała Szalachę z tegorocznej edycji Ligi Narodów. Z gry w meczu z Bułgarami wykluczony jest Piotr Łukasik, który ma problemy żołądkowe. Na podobne dolegliwości cierpi jeszcze kilku innych polskich siatkarzy.

Rozpoczęło się przedmeczowe studio Polsatu Sport. Gośćmi Jerzego Mielewskiego są Karol Kłos, Wojciech Drzyzga i Ireneusz Mazur.

Liga Narodów: Polska - Bułgaria. Transmisja w Polsacie Sport

Sobotni mecz polskich siatkarzy z Bułgarią będzie dla obu ekip drugim spotkaniem na turnieju Ligi Narodów w chińskim Ningbo. Obie zaczęły go od porażki. Mistrzowie świata ulegli 1:3 wciąż niepokonanym Francuzom, z kolei Bułgarzy przegrali 0:3 z gospodarzami, dla których było to pierwsze zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach.

Witamy w relacji na żywo z meczu Ligi Narodów siatkarzy Polska – Bułgaria. Początek spotkania o godzinie 10.00.