Teraz Final Six! Polskie siatkarki zakończyły fazę zasadniczą Ligi Narodów

W spotkaniu kończącym turniej Ligi Narodów siatkarek w Boryeong Korea Południowa wygrała z Polską 3:1. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego już wcześniej zapewniły sobie awans do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany w chińskim Nanjing w dniach 3–7 lipca.

Polki miały już zapewniony awans do turnieju finałowego, a trener Jacek Nawrocki w konfrontacji z Koreą dokonał kilku zmian w składzie. Przede wszystkim dał odpocząć Malwinie Smarzek, którą zastąpiła w ataku Magdalena Stysiak.

Rozluźnienie spowodowane awansem przełożyło się na grę biało-czerwonych w pierwszej partii. To był z pewnością najgorszy set Polek w tej edycji Ligi Narodów. Koreanki bezlitośnie wykorzystywały fatalne przyjęcie w polskiej ekipie. Zagrywką punktowały Dayeong Lee (8:3), Eunjin Park (14:5) oraz Sohwi Kang (18:7, 20:7, 22:7). W końcówce gospodynie popisały się serią ośmiu wygranych piłek. Grała tylko jedna drużyna... Polki wywalczyły ledwie cztery punkty, cztery kolejne dostały po błędach rywalek; popełniły aż dziesięć błędów własnych. Tę wyjątkowo jednostronną część meczu zakończył skuteczny blok Koreanek (25:8).

Druga odsłona była już zdecydowanie bardziej wyrównana. Polki poprawiły grę we wszystkich elementach, na czele z przyjęciem i już przed pierwszą przerwą zdołały uzbierać tyle samo punktów, co w całym pierwszym secie (7:8). Tym razem to biało-czerwone zaskakiwały rywalki zagrywką (Natalia Mędrzyk – 9:11, Stysiak – 12:15), dobrze funkcjonował też blok. Polki zdołały uzyskać kilkupunktową przewagę, którą utrzymały do końca seta. Dwa ostatnie punkty dla Polski wywalczyła skutecznymi atakami Stysiak (22:25).

W trzeciej partii polskie siatkarki znów słabiej prezentowały się na przyjęciu, miały też gorszą skuteczność w ofensywie. W efekcie Koreanki wypracowały przewagę (8:6, 16:13), którą utrzymywały, mimo zrywów biało-czerwonych. Skuteczność w kontratakach potwierdziły gospodynie również w końcówce seta. Kilka ważnych piłek skończyła Seungju Pyo, a po jednej z nich gospodynie miały piłkę setową (24:19). Wynik seta skutecznym atakiem na pojedynczym bloku ustaliła Yeon Koung Kim (25:20).

Czwartą odsłonę lepiej rozpoczęły biało-czerwone (5:8), ale przeciwniczki szybko odrobiły straty (9:8). Gra obu ekip falowała, jednak od stanu 13:13 to Koreanki przejęły inicjatywę i dominowały na parkiecie. Punktowały seriami, pewnie zmierzając po zwycięstwo. Seungju Pyo wywalczyła piłkę meczową, a w kolejnej akcji przedarła się przez polski blok, kończąc tę odsłonę (25:16) i cały mecz.

Najwięcej punktów: Yeon Koung Kim (19), Seungju Pyo (17), Heejin Kim (13) – Korea Południowa; Magdalena Stysiak (20), Kamila Witkowska (10) – Polska. Gospodynie zdecydowanie lepiej punktowały w ataku (53–41) oraz zagrywką (10–3); popełniły też mniej błędów własnych od Polek (18–27).

Fazę interkontynentalną Ligi Narodów polskie siatkarki zakończyły na szóstym miejscu w tabeli z bilansem 9 zwycięstw – 6 porażek i 26 zdobytych punktów. Taka lokata dała awans do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany w dniach 3–7 lipca w Nanjing. Obok reprezentacji Polski zagrają w nim: Chiny (gospodarz), Brazylia, Włochy, Turcja oraz USA.

Korea Południowa – Polska 3:1 (25:8, 22:25, 25:20, 25:16)

Korea Południowa: Heejin Kim, Juah Lee, Yeon Koung Kim, Eunjin Park, Sohwi Kang, Dayeong Lee – Jiyoung Oh (libero) oraz Seungju Pyo, Hyejin An, Yeongyeon Kim (libero). Trener: Stefano Lavarini.
Polska: Julia Nowicka, Kamila Witkowska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Magdalena Stysiak, Natalia Mędrzyk, Olivia Różański – Maria Stenzel (libero) oraz Monika Jagła (libero), Martyna Grajber, Klaudia Alagierska, Zuzanna Górecka. Trener: Jacek Nawrocki.

Sędziowie: Jiang Liu (Chiny) – Heung Fai Lee (Hongkong).

Wyniki turnieju Ligi Narodów siatkarek w Boryeong (18–20 czerwca):

2019-06-18: Polska – Japonia 3:1 (25:23, 25:23, 19:25, 25:22)
2019-06-18: Korea Południowa – Dominikana  1:3 (19:25, 25:20, 24:26, 28:30)

2019-06-19: Polska – Dominikana 3:2 (25:18, 25:20, 23:25, 22:25, 17:15)
2019-06-19: Korea Południowa – Japonia 3:0 (25:18, 25:18, 25:23)

2019-06-20: Japonia – Dominikana 2:3 (17:25, 23:25, 26:24, 28:26, 10:15)