Tour de Suisse: Tolhoek wygrał etap, Bernal został liderem

Holender Antwan Tolhoek z ekipy Jumbo-Visma wygrał w stacji narciarskiej Flumserberg szósty etap wyścigu kolarskiego Dookoła Szwajcarii. Żółtą koszulkę lidera zdobył drugi na mecie Kolumbijczyk Egan Bernal (Ineos), który stracił do zwycięzcy 17 sekund.

Trzeci, ze stratą 24 sekund, finiszował Francuz Francois Bidard (AG2R), a czwarte miejsce zajął Czech Jan Hirt, były zawodnik CCC Sprandi Polkowice, od dwóch sezonów reprezentujący Astanę.

Najlepszy z kolarzy CCC, Nowozelandczyk Patrick Bevin był szósty, tracąc do Tolhoeka 38 sekund.

25-letni Tolhoek święcił pierwszy triumf w zawodowej karierze. W czwartek uczestniczył w 25-osobowej ucieczce, która stopniowo wykruszyła się na ośmiokilometrowym stromym podjeździe do mety. Jednym z ostatnich, którzy "trzymali" jego koło, był Bevin.

Bernal nie brał udziału w tej akcji. Dwa kilometry przed metą zaatakował, mijając kolejnych zawodników z ucieczki, ale na doścignięcie Tolhoeka zabrakło mu już czasu.

Zgodnie z przewidywaniami, koszulkę lidera na pierwszym górskim odcinku oddał trzykrotny mistrz świata Słowak Peter Sagan. Ukończył etap pod koniec stawki w towarzystwie swojego kolegi z grupy Bora-Hansgrohe Macieja Bodnara.

W klasyfikacji generalnej Bernal ma 12 sekund przewagi nad mistrzem świata w jeździe indywidualnej na czas Australijczykiem Rohanem Dennisem (Bahrain-Merida) oraz 29 nad Austriakiem Patrickiem Konradem (Bora-Hansgrohe). Polacy i zawodnicy grupy CCC zajmują odległe lokaty.

Ostatni przed Tour de France wyścig rangi World Tour zakończy się w niedzielę w położonej blisko granicy z Włochami miejscowości Goms.