Igrzyska Europejskie: Prokopyszyn zdobył srebro dla Polski w kolarstwie torowym!

18-letni Filip Prokopyszyn zdobył szósty medal dla Polski na Igrzyskach Europejskich w Mińsku! Młody kolarz torowy świetnie spisał się w wyścigu scratch, kończąc go ze srebrem.

Znany trener z Zielonej Góry Kazimierz Prokopyszyn, wychowawca m.in. Zbigniewa Sprucha, może być dumny ze swojego wnuka.

18-letni Filip jest wielkim talentem. W ubiegłym roku w szwajcarskim Aigle zdobył dwa srebrne medale mistrzostw świata juniorów, a w czwartek, debiutując w imprezie seniorskiej tej rangi, stanął na podium.

Przez 15 km jechał czujnie, często z przodu peletonu, w którym niewiele się działo. Dopiero kilka okrążeń przed metą zaczęły się ataki, ale nieskuteczne. O kolejności na podium decydował finisz z dużej grupy. Szybszy od Polaka okazał się tylko doświadczony, starszy o 13 lat Grek Christos Volikakis. Brąz zdobył były mistrz świata Białorusin Jauheni Karaliok.

Na brawa zasłużyły sprinterki Urszula Łoś i Marlena Karwacka. W kwalifikacjach były drugie rezultatem 33,645, a w kolejnym starcie wygrały z Hiszpankami, poprawiając o blisko 0,1 s własny rekord Polski wynikiem 33,409. W wyścigu o brąz z Holenderkami pojechały jeszcze szybciej – 33,393, ale nie dały rady wyprzedzić "Pomarańczowych". Złoto przypadło Rosjankom.

Poniżej oczekiwań wypadła natomiast drużyna sprinterów. Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Krzysztof Maksel w eliminacjach uzyskali dopiero siódmy rezultat – 44,092. Wprawdzie w pierwszej rundzie pojechali szybciej - 43,794, ale nie poprawili lokaty. Poza zasięgiem rywali byli mistrzowie świata z Pruszkowa - Holendrzy. W finale zdeklasowali Francuzów – wykręcili świetny czas 42,385, a "Trójkolorowi" byli wolniejsi aż o 1,4 s.

W wyścigu punktowym pań Nikol Płosaj w silnej stawce zajęła ósme miejsce. Zwyciężyła Ukrainka Hanna Sołowiej, przed Austriaczką Veroną Eberhardt i Czeszką Jarmilą Machacovą. Niespodzianką było dopiero piąte miejsce wielokrotnej mistrzyni świata Holenderki Kirsten Wild i szóste Włoszki Letizii Paternoster.

W czwartek rozpoczęła się również rywalizacja drużyn na 4 km na dochodzenie. Katarzyna Pawłowska, Justyna Kaczkowska, Karolina Karasiewicz i Nikol Płosaj uzyskały trzeci wynik eliminacji – 4.26,825, a panowie, startujący w składzie: Daniel Staniszewski, Szymon Krawczyk, Filip Prokopyszyn i Damian Sławek, zajęli piąte miejsce – 4.02,061.