Wyścig Solidarności i Olimpijczyków: Lider Vahtra znów wygrał etap

Inne
Wyścig Solidarności i Olimpijczyków: Lider Vahtra znów wygrał etap
fot. www.wyscig.com.pl

Drugie etapowe zwycięstwo odniósł w czwartek w Radomiu Norman Vahtra (Cycling Tartu) w kolarskim Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. 22-letni Estończyk zachował koszulkę lidera. Za nim finiszowali Sylwester Janiszewski (Voster ATS) i Patryk Stosz (CCC Development). Dzień wcześniej Vahtra zwyciężył na drugim etapie ze Zgierza do Kutna.

W czwartek kolarze pokonali 170 km z Kielc do Radomia i po drodze zaliczyli pierwsze poważne wzniesienia oraz premie górskie. Od startu peleton był bardzo aktywy. Szybko oderwała się od niego trzyosobowa grupa - Adam Stachowiak (Voster ATS), Kamil Małecki (CCC Development) i Adrian Honkisz (reprezentacja Polski). Później przez ponad 100 km z przewagą dwóch minut przed peletonem jechali zaś Adam Noceń (reprezentacja Polski), Jayde Julius z RPA (Protouch South Africa) i Adam Kuś (Hurom BDC), ale zostali dogonieni 25 km przed metą.

 

Na finiszu na rundach w Radomiu znów najmocniejszy okazał się mierzący blisko 190 cm Vahtra, który wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora Janiszewskiego i Stosza.

 

- Ten finisz mi pasował, bo ostatnia prosta była pod górę, a później z górki. Etap nie był dla mnie trudny, bo w peletonie wspierali nas kolarze z grupy Metec. Mam nadzieję, że góry nie urosną zbyt wysokie przez noc i jutro obronię żółtą koszulkę – ocenił Estończyk.

 

Drugi w Radomiu Janiszewski przyznał, że na finiszu trudno było prześcignąć lidera, który jest typowym sprinterem.

 

- Widać, że jest bardzo silny. Ale na dwóch ostatnich etapach będziemy chcieli go delikatnie "rzydusić" na podjazdach – zapowiedział 31-letni kolarz. Dodał, że zamierza walczyć o powtórzenie sukcesu sprzed roku.

 

Janiszewski w klasyfikacji generalnej zajmuje czwarte miejsce z 23 sekundami straty do Vahtry. Drugi jest Stosz, który do lidera traci 8 s.

Wicemistrz olimpijski Marek Leśniewski powiedział, że nadal liczy na końcowy triumf Polaka.

 

- Estończyka wyraźnie uskrzydliło zwycięstwo w środę. Jutro też będzie faworytem, ale wszystko rozstrzygnie się na ostatnim etapie, gdzie będą największe góry. Mam nadzieję, że nasi chłopcy zmęczą go na podjazdach. Patryk i Sylwek mają duże szanse wygrać ten wyścig – podsumował wielokrotny mistrz kraju oraz wicemistrz olimpijski z Seulu w drużynie szosowej.

 

W piątek kolarzy czeka etap ze Skarżyska-Kamiennej do Stalowej Woli (178 km). 30. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków zakończy się w sobotę w Krośnie. Uczestniczy w nim 110 kolarzy z 19 polskich i zagranicznych grup.

 

Trzeci etap, Kielce - Radom (170,7 km):

 

1. Norman Vahtra (Estonia/Cycling Tartu) 4:04.37
2. Sylwester Janiszewski (Voster ATS)
3. Patryk Stosz (CCC Development)
4. Arvid de Kleijn (Holandia/Metec-THK)
5. Paweł Franczak (Voster ATS)
6. Uladzimir Harakhawik (reprezentacja Białorusi) wszyscy ten sam czas

 

Klasyfikacja generalna:

 

1. Norman Vahtra (Estonia/Cycling Tartu) 12:34.41
2. Patryk Stosz (CCC Development) strata strata 8 s
3. Jason van Dalen (Holandia/Metec-THK) 20
4. Sylwester Janiszewski (Voster ATS) 23
5. Tomas Kalojiros (Czechy/Sparta Praga) 29
6. Paul Taebling (Niemcy/Team Brandenburg) 29

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze