Copa America: Brazylia ze złotem! Gospodarze ograli Peru w finale

Nie było niespodzianki w finale Copa America. Faworyzowana Brazylia ograła Peru 3:1 i sięgnęła po końcowy triumf. Gole dla gospodarzy strzelili Everton, Gabriel Jesus i Richarlison. Dla gości trafił Paolo Guerrero, który wykorzystał rzut karny pod koniec pierwszej połowy.

Pierwsze minuty nie przyniosły wielu sytuacji podbramkowych. Po kwadransie wzajemnego badania się, gospodarze wyszli na prowadzenie. Piękną akcją na prawym skrzydle popisał się Gabriel Jesus, który dośrodkował w pole karne i Everton skutecznie wykorzystał asystę zawodnika Manchesteru City. Było to dla niego trzecie trafienie podczas tego turnieju.

W 24. minucie golkipera przeciwników sprytnym uderzeniem próbował zaskoczyć Philippe Coutinho, ale zawodnik Barcelony nieznacznie się pomylił. Z minuty na minutę do głosu zaczynało dochodzić Peru, które osiągnęło swój cel pod koniec pierwszej połowy.

Thiago Silva zagrał bowiem piłkę ręką we własnym polu karnym i arbiter podyktował rzut karny dla gości. Sędzia, po skorzystaniu z systemu VAR, podtrzymał swoją decyzję i w 44. minucie Paolo Guerrero pewnym uderzeniem pokonał Alissona. Był to pierwszy stracony gol przez golkipera Liverpoolu w Copa America 2019.

Jak się okazało po chwili, nie był to koniec emocji w pierwszej połowie. W doliczonym czasie gry Arthur wypatrzył Gabriela Jesusa, który wykorzystał dobrą sytuację i "Canarinhos" wrócili na prowadzenie.

W 51. minucie ponownie z dystansu próbował Coutinho, ale raz jeszcze uderzył niecelnie. Chwilę później głową strzelał Roberto Firmino, lecz piłka po jego próbie wylądowała obok bramki. W kolejnych minutach brakowało sytuacji podbramkowych, a Brazylia wydawała się kontrolować boiskowe wydarzenia. W 70. minucie z murawy niespodziewanie wyleciał Gabriel Jesus. 22-latek zobaczył drugą żółtą kartkę i w ostatnich minutach gospodarze musieli radzić sobie bez niego.

Choć Peru grało w przewadze jednego zawodnika, nie potrafiło doprowadzić do remisu. Jakby tego było mało, w samej końcówce sędzia podyktował rzut karny dla gospodarzy po faulu na Evertonie. Z jedenastu metrów bezbłędny był Richarlison i przypieczętował triumf swojej reprezentacji.

"Canarinhos" zanotowali tym samym setne zwycięstwo w dotychczasowych występach w Copa America i pierwszy raz od 2007 roku sięgnęli po złoto. I to bez Neymara!

Brazylia - Peru 3:1 (2:1)

Bramki: Everton 15, Gabriel Jesus 45, Richarlison 90 (k) - Guerrero 44 (k)

Brazylia: Alisson - Dani Alves, Marquinhos, Thiago Silva, Alex Sandro - Casemiro, Arthur - Gabriel Jesus, Philippe Coutinho (77 Eder Militao), Everton (90 Allan) - Roberto Firmino (75 Richarlison)

Peru: Pedro Gallese - Luis Advincula, Carlos Zambrano, Luis Abram, Miguel Trauco - Renato Tapia (82 Christofer Gonzales), Yoshimar Yotun (78 Raul Ruidiaz) - Andre Carrillo (86 Andy Polo), Christian Cueva, Edison Flores - Paolo Guerrero

Żółte kartki: Gabriel Jesus, Thiago Silva, Richarlison - Tapia, Zambrano, Advincula

Czerwona kartka: Gabriel Jesus (70, za drugą żółtą)