Na inaugurację 21-letni Duda, notowany na 26. miejscu w rankingu FIDE (2727 pkt), zagra czarnymi figurami. Jego rywal zajmuje 20. lokatę w tym zestawieniu (2737).

 

W Rydze startuje m.in. pięciu arcymistrzów z czołowej dziesiątki światowego rankingu, na czele z czwartym na liście Holendrem Anishem Giri (2779) i piątym Francuzem Maxime'em Vachier-Lagrave (2775).

 

Do Grand Prix FIDE zakwalifikowano 22 zawodników z czołówki światowej. Dwóch najlepszych zakwalifikuje się do turnieju kandydatów - rywalizacji dającej bezpośrednią przepustkę do meczu o mistrzostwo świata z Norwegiem Magnusem Carlsenem.

 

Cykl składa się z czterech turniejów, każdy z uczestników wybiera udział w trzech z nich. W każdej z tych imprez startuje po 16 szachistów, walka toczy się systemem pucharowym: cztery rundy po dwie partie klasyczne - mecz i rewanż, a w przypadku remisu - dogrywki trzeciego dnia.

 

Pierwszy turniej GP FIDE odbył się w maju w Moskwie. Wygrał Rosjanin Jan Niepomniaszczij, który w finale pokonał swojego rodaka Aleksandra Griszczuka 2,5:1,5 po dogrywce. Obaj z dorobkiem - odpowiednio - 9 i 7 punktów prowadzą w klasyfikacji generalnej.

 

Najwyżej notowany polski szachista Radosław Wojtaszek awansował w stolicy Rosji do półfinału, wygrywając m.in. w ćwierćfinale ze Swidlerem 1,5:0,5, i po pierwszej imprezie cyklu z 5 pkt jest trzeci.

 

Punkty zdobyli jeszcze: Hikaru Nakamura (USA) - 3, Swidler, Daniił Dubow (Rosja) i Wei Yi (Chiny) - po 2 oraz Wesley So (USA) - 1. Duda odpadł w Moskwie w pierwszej rundzie po porażce z tym ostatnim i pozostaje z zerowym dorobkiem.

 

Gospodarzami dwóch pozostałych GP FIDE będą Hamburg (4-18 listopada, wystartują Duda i Wojtaszek) i Tel Awiw (10-24 grudnia, Wojtaszek).

 

Pula nagród w każdym z czterech turniejów wynosi 130 tysięcy euro (24 tys. dla triumfatora). Dodatkowo 280 tys. euro będzie rozdzielone między czołową dziesiątkę końcowej punktacji cyklu (50 tys. dla zwycięzcy).