Uniwersjada: Polscy siatkarze znokautowali Tajwan i są w półfinale

To był prawdziwy siatkarski nokaut. Polscy siatkarze wygrali z Tajwanem 3:0 ( 25:17, 25:18, 25:9) i awansowali do półfinału turnieju na Uniwersjadzie w Neapolu. Podopieczni Pawła Woickiego nie stracili tam nawet jednego seta, w grupie pokonali kolejno Brazylię, Francję, Iran i Kanadę. Teraz czekają na półfinałowego rywala.

Polacy zaczęli ćwierćfinałowy mecz nieco ospale i przegrywali 1:3. Szybko jednak otrząsnęli się z tej chwilowej niemocy, zaczęli dyktować swoje warunki i wyszli na prowadzenie 6:4. To była pierwsza seria zdobytych punktów, później było ich jeszcze więcej.

Drugą popisał się Jan Nowakowski, który długo nie opuszczał pola serwisowego, pomyli się  dopiero przy stanie 11:5. Polacy utrzymywali tę przewagę, a po obu stronach siatki mnożyły się błędy, również te przy zagrywce. Pierwszy nie wytrzymał trener Tajwanu, który po udanym ataku Bartosza Filipiaka i asie serwisowym Pawła Halaby wziął czas. Na niewiele się to zdało, było już 21:13 dla Polski, a po chwili nasza reprezentacja miała całą serię piłek setowych. Pierwsza partia zakończyła się wynikiem 25:17 po zepsutym serwisie jednego z rywali.

W drugim secie podopieczni trenera Bronislava Moro postawili się Polakom i gra była wyrównana. Na pierwszej przerwie technicznej nasza drużyna prowadziła 8:7. Po powrocie siatkarzy na parkiet i serii udanych bloków, przewaga szybko wzrosła do sześciu punktów. Sporo punktów zdobył Bartłomiej Lemański, a kropkę nad i postawił Kamil Semeniuk, który najpierw popisał się skutecznym atakiem, a seta zakończył asem serwisowym.

W trzecim secie dominacja Polaków była niewiarygodna. Dwa razy drużyna Woickiego zdobywała punkty długimi seriami, a rywale byli bezradni, szczególnie po doskonałych zagrywkach Patryka Niemca i Bartosza Filipiaka. Przy stanie 11:3 stało się jasne, że nasi siatkarze nie wypuszczą z rąk awansu do półfinału, Choć przydarzyło im się kilka błędów, to sukcesywnie powiększali przewagę, a po kolejnej serii i mocnym ataku Filipiaka wygrali seta 25:9. To był prawdziwy siatkarski nokaut.

W półfinale Polska zagra z Rosją, która w czwartek pokonała 3-1 Japonię. W innym ćwierćfinałach Francja wygrała 3:1 z Czechami, a Włochy 3:0 z Portugalią.

Mecze o finał zostaną rozegrane w piątek, a spotkania o medale w sobotę.

Polska – Tajwan 3:0 (25:17, 25:18, 25:9)

Polska: Nowakowski, Kędzierski, Lemański, Filipiak, Semeniuk, Halaba, Masłowski (libero), Niemiec.

Tajwan: Chen, Shin, Kao, Wu, Sung, Lin, Zhang (libero) oraz Chang, Chen, Su, Liu.