Uniwersjada: Polacy w finale! Rosjanie pokonani po tie-breaku

Polscy siatkarze zagrają o złoty medal Uniwersjady! W półfinale, po zaciętym spotkaniu, pokonali reprezentację Rosji. O wszystkim rozstrzygnął tie-break.

W drodze do półfinału Biało-Czerwoni pokonali bez straty seta kolejno Brazylię, Francję, Iran, Kanadę i Tajwan. Rosjanie mogli pochwalić się podobną serią – wygrali z Portugalią, Koreą Południową, Chinami, Stanami Zjednoczonymi oraz Japonią. Stracili jednak dwa sety – jednego z Portugalią i jednego z Japonią.

- Jest to drużyna porównywalna do naszej, jeśli chodzi o skład personalny. Zawodnicy rosyjscy na co dzień grają w dobrych albo bardzo dobrych klubach - przestrzegał trener Paweł Woicki.

Zapowiedzi potwierdziły się w stu procentach. Początkowo lepiej prezentowali się Rosjanie, jednak z czasem Polacy przejęli inicjatywę, objęli prowadzenie 10:9 i nie oddali go już do końca. Pierwsza partia skończyła się do 21. Druga partia była prawdziwym popisem podopiecznych Woickiego, którzy szybko wypracowali sobie kilkupunktową przewagę. Ich przewaga nie podlegała dyskusji nawet przez moment. Efekt? Set wygrany do 15.

Rosjanie nie zamierzali składać broni. W trzecim secie wzięli się w garść i bardziej przypominali drużynę z partii numer jeden niż dwa. Znów oglądaliśmy walkę punkt za punkt. Rywale w pewnym momencie wypracowali sobie jednak przewagę, którą utrzymali do końca. W czwartym secie Rosjanie znów złapali rytm, na dodatek Polakom przytrafiały się proste błędy. W pewnym momencie rywale prowadzili nawet 16:10. Ostatecznie wygrali do 18.

By wyłonić finalistę, potrzebny był tie-break. Emocji nie brakowało. Biało-Czerwoni prowadzili już 14:11, jednak trzy kolejne akcje dały punkty rywalom. 15:14, 15:15, 16:15, 17:15 - tak wyglądała końcówka na wagę finału Uniwersjady!

W drugim półfinale zagrają Włochy pokonały Francję 3:0.

Polska - Rosja 3:2 (25:21, 25:15, 19:25, 18:25, 17:15)