Polskie siatkarki awansowały do kolejnej rundy MŚ

Polskie siatkarki pokonały Peru 3:0 w meczu kończącym pierwszą fazę grupową na rozgrywanych w Meksyku mistrzostwach świata U–20. Biało-czerwone z dwoma zwycięstwami i jedną porażką na koncie wywalczyły z pierwszego miejsca awans do czołowej ósemki turnieju.

Pierwsza partia nie zaczęła się dobrze dla polskiej drużyny. Na przerwie technicznej biało-czerwone przegrywały 6:8. Widać było trochę nerwowości w grze naszego zespołu. Po krótkiej przerwie podopieczne Waldemara Kawki uspokoiły swoją grę. W ataku dobrze spisywała się Zuzanna Górecka oraz Weronika Centka 14:14 i 16:15. Do końca seta gra była wyrównana, z małą przewagą reprezentantek Polski 21:18. W tym fragmencie gry należało pochwalić Polki za cierpliwą grę w obronie i kontrataku. Wygraną skutecznym atakiem z lewego skrzydła przypieczętowała Paulina Damaske 25:22.

Drugi set lepiej rozpoczął się dla zawodniczek z Peru 4:2. Biało-czerwone szybko odrobiły straty 4:4, a następnie objęły prowadzenie 10:8. Całą drużynę należało pochwalić za bardzo dobrą grę w ataku oraz polu serwisowym. Peruwianki miały duże problemy z dokładnym przyjęciem zagrywki Polek, m.in. Centki. W ataku ręki nie wstrzymywała z kolei Damaske i Julia Orzoł. Polska nie dała sobie wyrwać z rąk wygranej w tej partii. Ostatni punkt asem serwisowym zdobyła Centka (25:20).

Biało-czerwone poszły za ciosem i w trzecim secie szybko wypracowały niewielką przewagę punktową 4:2. Zespół z Peru ani myślał łatwo się poddać. Wyrównał wynik 12:12 i od tego momentu obie ekipy grały punkt za punkt. Przed przerwą techniczną dobrą serią zagrywek popisała się Górecka 16:14. W końcówce nasze zawodniczki dobrze grały blokiem 20:17. Do tego rywalki nie mogły sobie poradzić z przyjęciem serwisu Damaske 22:17. Końcówka to koncertowa gra Polski. Ostatni punkt w meczu dla polskiej drużyny zdobyła z lewego skrzydła Górecka 25:20.

Najwięcej punktów: Weronika Centka (18), Julia Orzoł (16), Paulina Damaske (13), Zuzanna Górecka (11) – Polska; Kiara Montes (12), Ariana Arciniega (11) – Peru. Polki zdecydowanie lepiej od rywalek punktowały w ataku (51–34), blokiem (9–4) oraz zagrywką (6–1).

Reprezentacja Polski wygrała dwa z trzech spotkań w grupie B. Dzięki niedzielnemu zwycięstwu za trzy punkty podopieczne Waldemara Kawki z pierwszego miejsca awansowały do kolejnej rundy mistrzostw świata U–20.

Polska – Peru 3:0 (25:22, 25:20, 25:20)

Polska: Paulina Zaborowska, Weronika Centka, Julia Orzoł, Paulina Damaske, Zuzanna Górecka, Klaudia Laskowska – Monika Jagła (libero) oraz Adrianna Rybak, Weronika Szlagowska, Oliwia Bałuk. Trener: Waldemar Kawka.
Peru: Yadhira Anchante, Kiara Montes, Ariana Arciniega, Aixa Vigil, Flavia Montes, Giulia Montalbetti – Andrea Calderon (libero) oraz Yohmara Guerrero. Trener: Natalia Malaga Dibos.

Sędziowie: Sinisa Isajlovic (Austria) – Lourdes Perez (Kuba).