Polacy na trzecim miejscu na półmetku mistrzostw świata par na żużlu

Żużel

Polscy żużlowcy zajmują trzecie miejsce po pierwszym dniu mistrzostwach świata par, które odbywają się w Togliatti. Prowadzą Australijczycy przed Rosjanami. Dokończenie zawodów w niedzielę.

W polskiej ekipie najlepiej spisywał się Bartosz Zmarzlik, który w sześciu startach zdobył 17 punktów. Maksym Drabik w trzech uzyskał cztery, a Maciejowi Janowskiemu również w trzech biegach nie udało się zdobyć żadnego punktu.

Równie skuteczny jak Drabik był w sobotę tylko reprezentant gospodarzy Emil Sajfutdinow. 16 punktów zdobył Australijczyk Jason Doyle.

Na półmetku zawodów różnice w czołówce są minimalne. Australijczycy mają 23 pkt, Rosjanie 22, Polacy 21, a Duńczycy 19. W ostatnim wyścigu groźnie wyglądający upadek miał Janowski, który został przewrócony przez Szweda Filipa Hjelmlanda. Polak o własnych siłach wrócił do parku maszyn, ale w powtórce zastąpił go Drabik.

To druga edycja zawodów po nazwą Monster Energy FIM Speedway of Nations. Żużlowcy rywalizują przez dwa dni. Zespół, który po sobotnim i niedzielnym ściganiu będzie miał najwięcej punktów awansuje do finału, a ekipy z pozycji dwa i trzy stoczą pojedynek barażowy, którego zwycięzca także pojedzie o złoto.

Na każdy zespół składa się dwóch zawodników i rezerwowy. Jeden z nich nie może mieć więcej niż 21 lat i musi wystąpić przynajmniej raz w każdym turnieju finałowym. W przypadku Polski jest to Drabik.

Pierwsza edycję przed rokiem we Wrocławiu wygrali Rosjanie, Biało-Czerwoni zdobyli brązowy medal.