Fortuna 1 Liga: Nowe zasady awansu do Ekstraklasy

Piłka nożna
Fortuna 1 Liga: Nowe zasady awansu do Ekstraklasy
fot. CyfraSport
Trener Miedzi Legnica Dominik Nowak

Sezon 2019/2020 w Fortuna 1 Lidze będzie wyjątkowy, bo do Ekstraklasy awansują trzy zespoły - dwa najlepsze po 34 kolejkach oraz jedna z czterech drużyn, które o najwyższą klasę rozgrywkową powalczą w barażach.

Ostatnia kolejka sezonu 2019/2020 zostanie rozegrana w ostatni weekend maja 2020 roku. Wtedy poznamy ostateczny kształt pierwszoligowej tabeli po sezonie zasadniczym - będziemy wiedzieli, które ekipy zajmą miejsca od 1-6. Pierwsze dwie awansują bezpośrednio do Ekstraklasy, a te z lokat od trzeciej do szóstej powalczą o ostatnie miejsce premiowane awansem w meczach barażowych.

 

Co będzie decydowało o miejscu w tabeli po 34. kolejkach? W pierwszej kolejności oczywiście liczba punktów. Przy równej liczbie oczek kluczowa będzie liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami. W następnej kolejności - korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach tych zespołów, w tym liczba goli strzelonych na wyjeździe w bezpośrednich bojach. Następnie - korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek. Co w przypadku dalszej równości? O tym mówi Art. 12 REGULAMINU ROZGRYWEK PIŁKARSKICH O MISTRZOSTWO I LIGI NA SEZON 2019/2020 (KLIK).

 

Baraże o trzecie miejsce w Ekstraklasie

 

Kluby, które zajmą 3. i 6. miejsce w tabeli, rozegrają między sobą jeden mecz, którego gospodarzem będzie zespół, który zajął 3. lokatę w tabeli rozgrywek. Analogicznie - spotkanie pomiędzy 4. i 5. ekipą Fortuna 1 Ligi zostanie rozegrane na stadionie drużyny, która w sezonie zasadniczym była czwarta. Obydwa mecze odbędą się zgodnie z ramowym terminarzem Fortuna 1 Ligi 6 czerwca 2020 roku.

 

Siedem dni później poznamy trzecią drużynę, która awansuje do Ekstraklasy w sezonie 2019/2020. Zwycięzcy spotkań rozegranych 6 czerwca zmierzą się w boju, którego gospodarzem będzie klub zajmujący wyższe miejsce w tabeli rozgrywek po sezonie zasadniczym. 13 czerwca poznamy więc komplet drużyn, które w sezonie 2020/2021 zagrają w najwyższej klasie rozgrywkowej.

 

Jest jeszcze jedno "ale" dla drużyn, które chcą zagrać w Ekstraklasie. Do udziału w meczach barażowych uprawnione będą wyłącznie kluby, które zajmą w rozgrywkach I ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli i uzyskają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach Ekstraklasy w następnym sezonie. - Nie może być sytuacji takiej, że jeżeli szósta nie spełnia wymogów to wchodzi siódma. Zamykamy się na szóstej pozycji i jeśli jedna nie wchodzi, przyznany zostaje wolny los - mówi w rozmowie z Łukaszem Wiejakiem członek zarządu PZPN Wojciech Cygan.

 

TERMINARZ FORTUNA 1 LIGI

psl, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze