Dookoła Mazowsza: Zwycięstwo Blikry w Teresinie

Inne
Dookoła Mazowsza: Zwycięstwo Blikry w Teresinie
fot. PAP

Norweg Erlend Blikra (Coop Oester Hus) wygrał w czwartek w Teresinie pierwszy etap kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza. Na finiszu pokonał Stanisława Aniołkowskiego (CCC Development) i Grzegorza Stępniaka (Wibatech Merx).

Blikra, zwycięzca środowego prologu, umocnił się dzięki bonifikacie na pozycji lidera wyścigu i wyprzedza o dziewięć sekund Aniołowskiego. 22-letni Norweg prowadzi również w klasyfikacji młodzieżowej.

 

Czwartkowy etap potwierdził słowa Blikry, który po zwycięskim prologu przyznał, że nie uważa się za dobrego czasowca i specjalizuje się w sprintach. Na mecie w Teresinie wyprzedził o długość roweru będącego w dobrej formie Aniołkowskiego i jednego z najszybszych polskich kolarzy – Stępniaka.

 

Etap prowadzący pętlami wokół Teresina (168 km) rozgrywany był w bardzo szybkim tempie, sięgającym 45 km/godz. Niemal od startu następowały próby rozerwania 130-osobowego peletonu. Udało się to na trzeciej z ośmiu rund dziewiątce kolarzy, wśród których byli m.in. doświadczony Marek Rutkiewicz i mistrz Czech Frantisek Sisr. Grupka ta uzyskała blisko dwuminutową przewagę, ale zacięta pogoń peletonu, prowadzonego przez zawodników ekipy Hurom, doprowadziła do połączenia grup.

 

Kontrataku spróbował raz jeszcze Rutkiewicz uciekając wraz z Estończykiem Slimem Kiskonenem (Cycling Tartu). Prowadząca dwójka została jednak doścignięta na ostatniej z 20-kilometrowych rund i o zwycięstwie zadecydował finisz z dużej grupy. Kiskonen, który wygrał dwa lotne finisze, na pocieszenie zyskał koszulkę najaktywniejszego, a Rutkiewicz – supersprintera.

 

Drugi na mecie Aniołkowski przyznał szczerze, że Norweg był od niego po prostu szybszy. „To było widać na kresce, był o długość roweru lepszy. Jestem naprawdę w dobrej dyspozycji, nie boję się rywalizacji na finiszu i starałem się walczyć o zwycięstwo. Pomogli mi mocno koledzy, wyprowadzając na dobrą pozycję. Staraliśmy się kontrolować wyścig. W pierwszej ucieczce był nasz kolega z ekipy, więc nie goniliśmy mocno. Kontra Marka Rutkiewicza miała niewielkie szanse – było ich tylko dwóch i trudno było im utrzymać minutową przewagę przez 50 kilometrów” - podsumował czwartkowy etap najszybszy z Polaków.

 

Drugi etap, wokół Grodziska Mazowieckiego, prowadzi również rundami wokół miasta i ma 166 km. Wyścig zakończy się w sobotę w Kozienicach.

 

Wyniki pierwszego etapu (wokół Teresina, 168 km):
  
  1. Erlend Blikra (Norwegia/Coop Oester Hus)   3:47.30
  2. Stanisław Aniołkowski (CCC Development) 
  3. Grzegorz Stępiak (Wibatech Merx) 
  4. Paweł Franczak (Regiom Lubelski) 
  5. Norman Vahtra (Estonia/Cycling Tartu) 
  6. Frantisek Sisr (Czechy/Elkov-Author) wszyscy ten sam czas
  
  Klasyfikacja generalna:
  
  1. Erlend Blikra (Norwegia/Coop Oester Hus)   3:50.02 
  2. Stanisław Aniołkowski (CCC Development)   strata 9 s 
  3. Damian Papierski (CCC Development)        11 
  4. Adrian Kurek (Hurom BDC Development)       12 
  5. Patryk Stosz (CCC Development)          13 
  6. Grzegorz Stępniak (Wibatech Merx)         13 
CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze