MŚ w żeglarstwie: Skrzypulec i Ogar czwarte w klasie 470 w Japonii

Inne
MŚ w żeglarstwie: Skrzypulec i Ogar czwarte w klasie 470 w Japonii
fot. PAP

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajmują po ośmiu wyścigach czwarte miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata w klasie 470 i bliskie są wywalczenia awansu na igrzyska. Prowadzą Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a na olimpijskim akwenie Enoshima ściga się 39 załóg z 22 krajów.

We wtorek po sześciu startach reprezentantki SEJK Pogoń Szczecin i UKŻ Wiking Toruń plasowały się na trzeciej pozycji, ale w dwóch środowych wyścigach zajęły 14. oraz 18. lokatę i w klasyfikacji generalnej spadły na czwarte miejsce.

 

Prowadzą wicemistrzynie Europy i brązowe medalistki mistrzostw świata Brytyjki Mills i McIntyre, które wyprzedzają broniące tytułu Japonki Ai Kondo Yoshidę i Miho Yoshiokę oraz Włoszki Elenę Bertę i Biancę Caruso.

 

Mistrzostwa zakończą się w piątek i biało-czerwone mają realną szansę na wywalczenie brązowego medalu, bowiem od zawodniczek z Półwyspu Apenińskiego dzielą ich tylko dwa punkty. Z kolei ich strata do dwóch pierwszych ekip jest dość wyraźna.

 

Te regaty są także drugą kwalifikacją do igrzysk dla krajów. Za rok w Tokio w tej klasie wśród kobiet rywalizować będzie 21 załóg i osiem pierwszych teamów zapewniło sobie olimpijski paszport podczas ubiegłorocznych mistrzostw globu w Aarhus. W tym gronie nie było jednak Polek, które w Danii zostały sklasyfikowane na odległej 18. pozycji.

 

W Tokio wystartują także gospodynie igrzysk, a kolejnych sześć państw wyłonionych zostanie właśnie podczas tej imprezy. Skrzypulec i Ogar są pierwsze na liście „oczekujących” i tylko kataklizm mógłby pozbawić ich tej nominacji. Czwarta ekipa mistrzostw Europy z maja z San Remo wyraźnie wyprzedza pozostałe walczące o olimpijskie kwalifikacje załogi. Siódma w tym zestawieniu Nowa Zelandia zajmuje 24. lokatę i traci do biało-czerwonych aż 85 pkt.

 

Po tym czempionacie Polki nie wracają do kraju, bowiem w dniach 15-22 sierpnia na akwenie w Enoshimie odbędą się zawody Olympic Test Event.

IB, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze