MŚ w żeglarstwie: Skrzypulec i Ogar siódme w klasie 470 na olimpijskim akwenie

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły siódme miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata w klasie 470. W piątek Polki, które wcześniej zapewniły sobie kwalifikację do igrzysk, wygrały na olimpijskim akwenie Enoshima wyścig medalowy z udziałem 10 najlepszych załóg.

W mistrzostwach rozegrano 12 wyścigów. Wtorkowe zmagania reprezentantki SEJK Pogoń Szczecin i UKŻ Wiking Toruń zakończyły na trzeciej pozycji, ale w środę spadły na czwarte, natomiast w czwartek na siódme miejsce i straciły szanse na medal.

W piątek biało-czerwone okazały się najlepsze w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym z udziałem 10 najlepszych załóg, ale nie zdołały poprawić swojej lokaty. Podopieczne trenera Zdzisława Staniula zrealizowały natomiast podstawowe zadanie, jakim było wywalczenie olimpijskiej nominacji.

Za rok w Tokio w tej klasie wśród kobiet rywalizować będzie 21 załóg i osiem pierwszych teamów (do tego z urzędu doszły gospodynie igrzysk) zapewniło sobie tę kwalifikację podczas ubiegłorocznych mistrzostw globu wszystkich klas olimpijskich w Aarhus. W tym gronie nie było jednak Polek, które w Danii zostały sklasyfikowane na odległym, 18. miejscu.

Kolejnych sześć państw wyłonionych zostało właśnie w Enoshimie. Wśród załóg, które nie miały prawa startu w stolicy Japonii, Skrzypulec i Ogar zajęły pierwszą pozycję.

Polska ma na razie w żeglarstwie cztery kwalifikacje do igrzysk. W windsurfingowej klasie RS:X kobiet i mężczyzn, w klasie Laser Radial, w której rywalizują kobiety (uzyskane w Aarhus), oraz w klasie 470 kobiet.

W grudniu w Auckland w Nowej Zelandii, gdzie odbędą się mistrzostwa świata, przed szansą staną kolejne polskie załogi w klasie 49er, 49erFX i Nacra 17.

W Enoshimie na najwyższym stopniu podium stanęły wicemistrzynie Europy i brązowe medalistki mistrzostw globu Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, które wyprzedziły broniące tytułu Japonki Ai Kondo Yoshidę i Miho Yoshiokę oraz aktualne mistrzynie Starego Kontynentu Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz. U kobiet rywalizowało 39 duetów z 22 państw.

Wśród mężczyzn po złoty medal sięgnęli wicemistrzowie olimpijscy z Rio z 2016 roku Australijczycy Mathew Belcher i Will Ryan, drugą lokatę wywalczyli ubiegłoroczni brązowi medaliści Hiszpanie Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez, a trzecią Szwedzi Anton Dahlberg i Fredrik Bergstroem. W gronie 52 załóg nie było biało-czerwonych.

Po tym czempionacie Skrzypulec i Ogar nie wracają do kraju, bowiem w dniach 15-22 sierpnia na tym akwenie odbędą się zawody Olympic Test Event.