ME siatkarek 2019: Męczarnie Belgijek w starciu z Portugalią

W meczu grupy B mistrzostw Europy siatkarki reprezentacji Portugalii przegrały z Belgią 1:3. Podopieczne trenera Gerta Van De Broeka miały w tym meczu chwile słabości, ale wymęczone zwycięstwo zagwarantowało im awans do 1/8 finału. W drugim wtorkowym spotkaniu tej grupy Włoszki zagrają ze Słowenią.

Premierowa partia nie miała wielkiej historii. Jedynie na początku Portugalki dotrzymywały kroku rywalkom (5:6). Później Belgijki dominowały na parkiecie (7:14, 9:19) i pewnie zmierzały po zwycięstwo. Seta zakończył autowy atak Marty Hurst (13:25).

Łatwe zwycięstwo w pierwszej partii wpłynęło na koncentrację Belgijek, które pozwoliły dojść rywalkom do głosu. Drugi set miał wyrównany przebieg. Po serii dobrych zagrywek Helene Monteiro siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego uzyskały przewagę 20:17. Udane akcje nakręcały ich grę, a każdy kolejny punkt wywoływał euforię. Belgijki ruszyły do odrabiania strat i dopięły swego po ataku Kai Grobelnej (23:23). Piłkę setową dla Portugalii wywalczyła Barbara Gomes. Belgijki doprowadziły do rywalizacji na przewagi, w niej jednak ataki Gomes i Julia Kavalenki przechyliły szalę zwycięstwa na stronę debiutantek (26:24).

Przez dłuższy fragment trzeciej partii wynik oscylował wokół remisu (7:7, 12:12). Od stanu 15:15 przewagę zaczęły uzyskiwać siatkarki z Belgii (16:20). W końcówce zawodniczki trenera Van De Broeka nie pozwoliły przeciwniczkom na odrobienie strat. Skuteczny atak Britt Herbots przyniósł piłkę setową, a w kolejnej akcji błąd popełniła Maria Maio (20:25).

Trzecią odsłonę od mocnego uderzenia rozpoczęły siatkarki Portugalii (4:0). Belgijki szybko jednak opanowały sytuację – odrobiły straty i zaczęły budować przewagę (8:12). Portugalki były coraz bardziej zrezygnowane, a Belgia zmierzała po zwycięstwo. Po asie serwisowym Ilka Van De Vyver różnica wynosiła już dziesięć oczek (11:21). Podwójny blok dał Belgijkom piłkę meczową, a seta i całe spotkanie zakończył błąd rozegrania po stronie portugalskiej (11:25).

Najwięcej punktów: Julia Kavalenka (15), Marta Hurst (10) – Portugalia; Britt Herbots (25), Celine Van Gestel (15), Kaja Grobelna (12), Dominika Sobolska (12), Marlies Janssens (11) – Belgia.

Siatkarki reprezentacji Portugalii wykorzystały słabość przeciwniczek i wygrały swego pierwszego, historycznego seta w finałach ME. Belgijki nie pozwoliły jednak debiutantkom na więcej. W czwartym meczu w fazie grupowej zapewniły sobie awans do 1/8 finału. Wcześniej pokonały Ukrainę (3:0) oraz Słowenię (3:0), a przegrały 0:3 z Włoszkami. W swym kolejnym meczu zagrają w środę z reprezentacją Polski.

Portugalia – Belgia 1:3 (13:25, 26:24, 20:25, 11:25)

Portugalia: Helene Monteiro, Eliana Durao, Marta Hurst, Aline Rodrigues, Julia Kavalenka, Barbara Gomes – Joana Resende (libero) oraz Eduarda Duarta, Vansessa Rodrigues, Maria Maio, Maria Lopes. Trener: Jose Francisco Santos.
Belgia: Britt Herbots, Celine Van Gestel, Kaja Grobelna, Dominika Sobolska, Marlies Janssens, Ilka Van De Vyver – Brit Ruysschaert (libero) oraz Manon Stragier, Jodie Guilliams. Trener: Gert Van De Broek.

Terminarz i plan transmisji meczów grupy B ME siatkarek 2019:

2019-08-23: Belgia – Ukraina 3:0 (25:10, 25:19, 25:22)
2019-08-23: Włochy – Portugalia 3:0 (25:15, 25:14, 25:13)
2019-08-23: Polska – Słowenia 3:0 (25:12, 25:22, 25:23)

2019-08-24: Belgia – Słowenia 3:0 (25:13, 25:21, 25:20)
2019-08-24: Polska – Portugalia 3:0 (25:14, 25:16, 25:11)

2019-08-25: Słowenia – Portugalia 3:0 (25:21, 25:20, 25:9)
2019-08-25: Ukraina – Włochy 0:3 (16:25, 18:25, 10:25)

2019-08-26: Włochy – Belgia 3:0 (25:18, 25:21, 25:23)
2019-08-26: Polska – Ukraina 3:1 (20:25, 25:11, 25:22, 25:15)

2019-08-27: Portugalia – Belgia 1:3 (13:25, 26:24, 20:25, 11:25)
2019-08-27: Włochy – Słowenia (wtorek, godzina 21:00; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-28: Belgia – Polska (środa, godzina 17:30; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-28: Ukraina – Słowenia (środa, godzina 20:00; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-29: Portugalia – Ukraina (czwartek, godzina 18:00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-29: Polska – Włochy (czwartek, godzina 20:30; transmisja – Polsat Sport).