MŚ w kolarstwie górskim: Włoszczowska po blisko dekadzie wraca do Quebecu

Inne
MŚ w kolarstwie górskim: Włoszczowska po blisko dekadzie wraca do Quebecu
fot. Cyfrasport

Skromna, ośmioosobowa reprezentacja Polski wystąpi w rozpoczynających się w środę w kanadyjskiej miejscowości Mont Sainte Anne mistrzostwach świata w kolarstwie górskim (MTB). Liderką ekipy jest dwukrotna wicemistrzyni olimpijska Maja Włoszczowska.

Najlepszej polska zawodniczk wraca do Quebecu po dziewięciu latach. Właśnie tam, na trasach wytyczonych na zboczach Góry św. Anny, wywalczyła w 2010 roku tytuł mistrzyni świata w wyścigu cross country.

 

Mont Sainte Anne to znany ośrodek narciarski, położony około 40 kilometrów od miasta Quebec. W zimie gości międzynarodowe zawody alpejskie, był także gospodarzem MŚ juniorów. Poza sezonem zimowym służy kolarzom, a doskonale przygotowane trasy kilkakrotnie były areną rywalizacji w Pucharze Świata MTB. Mistrzostwa świata odbędą się tu po raz drugi, w poprzednich, przed dziewięciu laty, swój jedyny jak dotychczas złoty medal zdobyła Włoszczowska.

 

Tym razem polska multimedalistka nie jest wymieniana w gronie faworytek. Sezon 2109 okazał się dla niej wyjątkowo trudny. W marcu wystartowała w ekstremalnie ciężkim, wielodniowym wyścigu MTB w RPA. Ukończyła go mocno wyczerpana, z silną infekcją, z którą borykała się kilka tygodni. Choroba zakłóciła przygotowania do reszty sezonu i zmusiła Włoszczowską do zmiany planów startowych. Postanowiła jednak wystartować w mistrzostwach globu i ostatnie trzy tygodnie spędziła na zgrupowaniu wysokogórskim w amerykańskim Park City.

 

Jak napisała w mediach społecznościowych, wciąż odczuwa jeszcze skutki choroby, ale jest już zdrowa i próbuje odbudować formę. Przyznała też, że trasy w Mt. St. Anne bardzo jej odpowiadają, a dodatkowym bodźcem będą miłe wspomnienia z 2010 roku.

 

Wyścig elity kobiet zaplanowano na sobotę, a na starcie, obok Włoszczowskiej, stanie Aleksandra Podgórska, która w lipcowych mistrzostwach Polski była druga. Tego samego dnia rywalizować będą mężczyźni, a jedynym Polakiem w stawce będzie mistrz kraju Bartłomiej Wawak. Kolarz ekipy Volkswagen Samochody Użytkowe dominuje w rywalizacji krajowej, a jego marzeniem jest wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej. Punkty rankingowe zbiera w zawodach międzynarodowych, ale poziom czołówki światowej startującej w MŚ jest tak wysoki, że miejsce w drugiej dziesiątce kanadyjskich mistrzostw byłoby sukcesem.

 

Niewielkie szanse na wysokie lokaty mają również pozostali członkowie reprezentacyjnej ekipy, a start będzie dla nich raczej okazją do zbierania doświadczeń. Obok wyścigów cross country, w tzw. formacie olimpijskim, podczas zawodów w Mont St. Anne o medale walczyć będą także, bez udziału Polaków, specjaliści zjazdu. Odbędzie się też rywalizacja w wyścigach E-MTB – rowerów górskich ze wspomaganiem elektrycznym.

 

Skład reprezentacji Polski:

 

elita kobiet: Maja Włoszczowska (KROSS Racing Team), Aleksandra Podgórska (Volkswagen Samochody Użytkowe)

 

elita mężczyzn: Bartłomiej Wawak (Volkswagen Samochody Użytkowe)

 

kobiety U23: Gabriela Wojtyła (UKS Sokół - Superior Zator)

 

mężczyźni U23: Filip Helta (SGR Specjalized), Michał Topór (UKS Sokół - Superior Zator)

 

juniorki: Matylda Szczecińska (Warszawski Klub Kolarski)

 

juniorzy: Piotr Kryński (Volkswagen Samochody Użytkowe)

Mistrzowie świata 2018:
 
 elita mężczyzn – Nino Schurter (Szwajcaria) 
 elita kobiet  - Kate Courtney (USA), 5. Maja Włoszczowska 
 mężczyźni U23 - Alan Hatherly (RPA) 
 kobiety U23  – Alessandra Keller (Szwajcaria) 
 juniorzy    – Alexandre Balmer (Szwajcaria) 
 juniorki    – Laura Stigger (Austria) 
 sztafeta mieszana – Szwajcaria 
 
 Program MŚ cross country (godziny startu wg. czasu polskiego):
 28.08. sztafeta mieszana 18.30 
 29.08. juniorki 19.00 
     juniorzy 21.00 
 30.08. mężczyźni U23 21.30 
 31.08. kobiety U23 16.00 
     elita kobiet 18.15 
     elita mężczyzn 20.45
A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze