4,5:1,5! Mistrz rozpoczął zmagania w Ekstralidze od wyraźnego zwycięstwa

Inne
4,5:1,5! Mistrz rozpoczął zmagania w Ekstralidze od wyraźnego zwycięstwa
fot. Arkadiusz Modliński

Od wyraźnego zwycięstwa rozpoczął udział w Ekstralidze 2019, czyli Drużynowych Mistrzostwach Polski w szachach obrońca złotego medalu Wasko Hetman GKS Katowice. Gospodarze mistrzostw pewnie pokonali Klub Szachowy Miedź Legnica 4,5:1,5.

– Szachy to sport, gdzie niby drużyna nie istnieje i gra się dla siebie, ale tu walczymy jako zespół. To buduje – powiedział zawodnik katowickiego zespołu Radosław Wojtaszek.
 
W pierwszym dniu imprezy, która odbywa się w Katowicach, zwycięstwa zanotowały również drużyny Klubu Szachowego Silesia Racibórz, VOTUM SA Polonii Wrocław, Klubu Szachowego Stilon Gorzów Wielkopolski oraz Baszty MOS Żnin.
 
– Chyba w każdym roku wygrywam pierwszą partię, a później różnie bywa. Cieszę się z dobrego początku – stwierdził Mateusz Bartel, szachista VOTUM SA Polonii. 
Ze zwycięstwa cieszył się także Kacper Piorun ze Stilonu Gorzów. – Mamy młodą drużynę, bardziej przyszłościową, ale wierzę, że będziemy w stanie powalczyć o wysokie miejsce – dodaje.
 
O zwycięstwo w Ekstralidze 2019 rywalizuje dziesięć drużyn. Zawody rozpoczęły się w środę, a szachiści, wśród których nie będzie brakowało arcymistrzów, walczyć będą przez ponad tydzień. Pięć pierwszych rund rozegranych zostanie w hotelu Arsenal Palace w Chorzowie, natomiast cztery ostatnie w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
 
Zawodnicy, którzy uczestniczą w imprezie podkreślają świetną organizację. 
 
– Bardzo chętnie przyjeżdżam do Katowic, bo wiem, że wszystkie imprezy, które są tu organizowane, są na światowym poziomie. Grałem w turniejach najwyższego szczebla i w niczym imprezy w Katowicach im nie ustępują. Katowice po prostu robią robią wspaniałe imprezy szachowe – przyznał Wojtaszek.
 
– Cieszę się, że mogliśmy przyjechać do Katowic, dzięki czemu Ekstraliga jest lepiej opakowana, niż w poprzednich latach, czego bardzo brakowało – dodał Bartel.
 
Każda z drużyn składa się z pięciu podstawowych zawodników i przynajmniej jednej zawodniczki, choć oczywiście kobiet może być więcej. Turniej rozgrywany jest systemem kołowym, czyli każdy zespół zagra z każdym. W zawodach udział biorą wezmą właściwie wszyscy najlepsi polscy zawodnicy, a superarcymistrzami Radosławem Wojtaszkiem i Janem-Krzysztofem Dudą na czele. W mistrzostwach startują też zawodnicy zagraniczni, a wśród nich wielka gwiazda światowych szachów, Pentala Harikrishna z Indii, który reprezentuje barwy VOTUM SA Polonii Wrocław.
RM, Biuro Prasowe AZS
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie