Zmarzlik wygrał 67. turniej o Herbowy Łańcuch Ostrowa Wielkopolskiego

Żużel

Żużlowiec Stali Gorzów Bartosz Zmarzlik wygrał 67. turniej o Herbowy Łańcuch Ostrowa Wielkopolskiego. W finałowym biegu pokonał kolegę klubowego Szymona Woźniaka i Duńczyka Mikkela Michelsena (Speed Car Motor Lublin).

Zmarzlik był jednym z głównym faworytów turnieju. Do Ostrowa Wielkopolskiego przyjechał prosto z niemieckiego Tetrow, gdzie zajął drugą lokatę w Grand Prix i wrócił na fotel lidera klasyfikacji generalnej.

Gorzowianin pokazał wysoką formę, ale w dwóch biegach musiał uznać wyższość rywali. W swoim drugim starcie przegrał z zawodnikiem gospodarzy Nicolai Klindtem, natomiast w 19. wyścigu nieoczekiwanie dał się wyprzedzić Robertowi Lambertowi. Zmarzlik wygrał rundę zasadniczą i razem z drugim Michelsenem miał pewny udział w finale.

Stawkę finalistów uzupełnili dwaj najlepsi zawodnicy z barażu - Woźniak i Daniel Jeleniewski. Wicemistrz świata wykorzystał zamieszanie na pierwszym łuku i wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał do końca wyścigu. Zmarzlik po raz drugi triumfował w ostrowskim turnieju. Zawody oglądało ponad trzy tysiące kibiców.

Bieg finałowy był poświęcony pamięci tragicznie zmarłego przed rokiem Tomasza Jędrzejaka, wychowanka Iskry Ostrów. Przed zawodami została odsłonięta pamiątkowa tablica dedykowana żużlowcowi.

Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego to najstarszy turniej żużlowy w Polsce. Jego pierwszym zwycięzcą był 17 września 1950 roku legendarny Alfred Smoczyk. Kilkanaście dni później zginął w wypadku motocyklowym. Na liście triumfatorów są również m.in. Edward Jancarz, Roman Jankowski, Jerzy Szczakiel, Tomasz Gollob, Nicki Pedersen oraz Tai Woffinden.