Usyk wreszcie zadebiutuje w wadze ciężkiej? "Siła, która zabija, kontra mistrz techniki"

Sporty walki
Usyk wreszcie zadebiutuje w wadze ciężkiej? "Siła, która zabija, kontra mistrz techniki"
Fot. PAP

Wiadomo, że boks to także biznes, ale czasami człowiek chwyta się za głowę patrząc, co się dzieje na ringach. Tak było w "walce" Erislandy Larą (26-3, 15 KO) ze starszym o pięć lat (ale sportowo zupełnie niepodobnym) bratem Canelo Alvareza, Ramonem (28-8, 16 KO). Czasami promotorzy szukają też zestawień pobudzających wyobraźnię kibica, a nie czysto sportowych, jak przypuszczalnej w rywalizacji Oleksadra Usyka (16-0, 12 KO) z Tyrone Spongiem (14-0, 13 KO). O tym w "Z narożnika PG”!

Lara kontra Alvarez. Kompromitacja w Minneapolis

 

Po co robić walkę, która wiadomo jak się skończy? W dodatku walkę mającą status mistrzostwa świata? Nie mam żadnych watpliwości, że wszyscy, którzy zestawili w pojedynku w stanie Minnesota ciągle bardzo dobrego Kubańczyka Erislandy Larę z pięć lat starszym bratem fenomenalnego Saula „Canelo” Alvareza – Ramonem, wiedzieli, jak to się musi skończyć.

 

„Kiedy usłyszałem, że będzie walka Lara kontra Alvarez, zaraz zadzwoniłem do trenerów Erislandy, żeby nie tracili czasu i pieniędzy na sparingi, bo taki lekki sparing będzie miał w ringu” – pisał jeden z dziennikarzy obsługujących galę w Minnepolis. Że będzie śmiesznie i tragicznie wiadomo było już na ważeniu, gdzie Alvarez pomylił się nie o kilkadziesiąt gramów, ale o dwa kilogramy. Dzień później był na ringu, mając kilogramów ponad 80 czyli trzy kategorie wyżej niż limit, ale, że walkę o tytuł WBA miał już z głowy po ważeniu , pewnie poszedł na kilka kolacji.

 

Samej „walki” nie ma co nawet opisywać, bo jej nie było. Różnica szybkości pomiędzy Kubańczykiem i Meksykaninem była tak szokująca, że Lara wyglądał jakby walczył na przyspieszonym filmie, a brat Canelo na bardzo zwolnionym. Takie starcie byłoby żenujące w pierwszej walce jakiejś małej gali, gdzieś w barze. Ale jako główny pojedynek wieczoru, o pas WBA, na ogólnoamerykańskiej TV FOX była po prostu żenująca. Jak już pisałem wielokrotnie: gal w Stanach Zjednoczonych jest tak dużo, pieniędzy do podziału jak widać też, że być gwiazdą TV (choć przez chwilę) może każdy. Co to ma wspólnego z boksem? Nic.    

 

Kim jest Mr Spong?

 

Nazwisko jednego z najlepszych kickboxerów świata do czasu brutalnej kontuzji nogi w 2014 roku (podobnej do tej, która przydarzyła się Andersonowi Silva) od kilku tygodni wymieniane jest jako prawie pewniak dla debiutu w wadze ciężkiej dla mistrza wagi cruiser – Oleksandra Usyka. W Chicago już nawet sprzedawane są bilety na galę 12 października w Wintrust Arena na południu miasta, choć promotor imprezy, Matchroom Boxing na plaktach nie ogłasza nikogo... poza Ukraińcem. To, jeśli chodzi o amerykański boks naprawdę nowość: zdarza się, że mamy tylko główną walkę wieczoru, ale tylko jednego pięściarza na plakacie? Tego jeszcze nie widziałem.

 

Dla Sponga, którego dorobek w boksie to imponujące (tylko na papierze) 14 zwycięstw i aż 13 porażek, walka z Usykiem nie byłaby przeskoczeniem poziomów – to byłoby przeskoczenie do innej sportowej stratosfery. Usyk w junior ciężkiej pokonał wszystkich mistrzów świata, a ostatnim rywalem 33-letniego Sponga w wadze ciężkiej był niejaki Jeyson Minda, który większość kariery spędził boksując... w kategorii średniej i junior ciężkiej.

 

Walka w Meksyku była po to, żeby Spong wygrał przez nokaut i dodał do dorobku kolejne zwycięstwo. Już nawet widzę (jeśli Eddie Hearn dogada się o pieniądze z promującą Tyrone Sponga organizacją Armor Box Promotions) te reklamówki: „Siła, która zabija, kontra mistrz techniki, który nie daje się trafić!”. Na pewno się to sprzeda przeciętnym kibicom boksu, dojdą ci, którzy pamiętają Sponga z kickboxingu , ale co taka walka może nam powiedzieć o formie mającego status pretendenta do tytułu  mistrza świata wagi ciężkiej Ukraińca? Zupełnie nic... chyba, że  Spong go znokautuje.    

Przemysław Garczarczyk z USA, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie