- W ten sposób Zlatan powróci na zawsze do swojego rodzinnego miasta i klubu, w którym zaczynał swoją wielką karierę. Ta rzeźba, a raczej pomnik ku chwale naszego futbolu, będzie uhonorowaniem największego piłkarza w historii naszego kraju - powiedział sekretarz generalny szwedzkiej federacji piłkarskiej (SvFF) Hakan Sjoestrand.

 

Rzeźba, wykonana z brązu, została pozłocona i ma o wysokość 2,7 metra, a razem z podstawą z czerwonego granitu 3,5 metra. Całość waży osiem ton.

 

Początkowo miała stanąć przed stadionem narodowym Friends Arena w Sztokholmie, co ogłosiła SvFF wiosna 2015 roku. Dzieło wykonał Peter Lund i było gotowe na galę piłkarską w 2016 roku, po której miało zostać odsłonięte.

 

Okazało się jednak, że rzeźba jest zbyt ciężka i miejsce nie spełnia wymogów bezpieczeństwa ze względu na podziemny garaż pod stadionem. Według policji przeszkadzałaby w przypadku ewakuacji stadionu.

 

Rzeźba na trzy lata utknęła w magazynach SvFF i dopiero teraz, po porozumieniu się z władzami Malmoe, które podjęły ostateczną decyzję w poniedziałek, stanie na placu przed lokalnym stadionem.

 

Radna Malmoe Frida Trollmyr zaraz po po podjęciu decyzji powiedziała na łamach lokalnego dziennika „Sydsvenska Dagbladet”, że „Ibrahimovic to wielki syn naszego miasta. Cieszymy się, że jego pomnik będzie stał tu, a nie gdzie indziej i liczymy, że sam piłkarz będzie obecny podczas odsłonięcia, co będzie wielkim wydarzeniem dla całego miasta”.

 

Urodzony w Malmoe 37-letni dzisiaj Ibrahimovic zadebiutował w rozgrywkach najwyższej szwedzkiej ligi - Allsvenskan w Malmoe FF w 1999 roku. W 2001 roku został sprzedany do Ajaxu, a później grał w takich klubach jak Juventus, Inter, Barcelona, Paris Saint-Germain.

 

W latach 2001-2016 rozegrał w reprezentacji Szwecji 116 meczów, w których strzelił 62 bramki. Zrezygnował definitywnie z gry drużynie narodowej po mistrzostwach Europy w 2016 roku.