Statystyki ME siatkarek: Niespodzianki wśród najlepiej punktujących. Smarzek-Godek na podium atakujących

Czas na statystyczne podsumowanie mistrzostw Europy siatkarek! W zestawieniu nie brak niespodzianek, za które można uznać fakt, że najlepiej punktującą atakującą została reprezentantka Belgijka Britt Herbots, a przyjmującą Chorwatka Samanta Fabris. Liderka reprezentacji Polski Malwina Smarzek-Godek uplasowała się na trzecim miejscu wśród najbardziej efektywnych zawodniczek na swojej pozycji.

Nikogo raczej nie zdziwi fakt, że najlepiej punktującą zawodniczką reprezentacji Polski była Malwina Smarzek-Godek, która na mistrzostwach Europy zamknęła licznik na 168 punktach. Liderka ekipy prowadzonej przez Jacka Nawrockiego atakowała w sumie 353 razy, popełniając przy tym 18 błędów, a 26 razy "odbijając" się od bloku rywalek. Do tego, na przestrzeni 32 rozegranych setów, dołożyła 8 asów serwisowych i 9 punktów z bloku.

Drugą najbardziej efektywną Biało-Czerwoną była młodziutka Magdalena Stysiak, której udało się uzbierać 106 "oczek". Osiemnastolatka atakowała w sumie 191 razy, a na uwagę zasługuje również jej serwis. Na przestrzeni 33 setów popisała się jedenastoma asami serwisowymi, ustępując pod tym względem jedynie kapitan reprezentacji Polski Agnieszce Kąkolewskiej (12 asów). Ostatnia z wymienionych stanowiła też dla rywalek "ścianę nie do przejścia", kończąc turniej z 27 punktowymi blokami.

Najbardziej "eksploatowanymi" zawodniczkami w talii Nawrockiego były rozgrywająca Joanna Wołosz oraz libero Maria Stenzel, które na parkiet wyszły w każdym z 35 rozegranych przez naszą drużynę setów. Jedną partię mniej ma na swoim koncie wspomniana wcześniej Kąkolewska, która pod względem dorobku punktowego uplasowała się, podobnie jak reprezentacja Polski na samych mistrzostwach, tuż za podium. Kąkolewska ugrała dla naszej drużyny 83 punkty, czyli o 5 mniej niż trzecia pod tym względem Natalia Mędrzyk.

Jeśli chodzi o ogół zawodniczek, to tytuł najczęściej przyjmującej libero powędrował do Rumunki Mihaeli Albu, która próbowała odebrać 214 zagrań przeciwniczek. Dla porównania, występująca na tej samej pozycji zawodniczka mistrzyń, Serbka Silvija Popović, próbowała uratować swój zespół przed 91 potencjalnymi punktami. Jeżeli chodzi o drużynę Polek, to Stenzel zakończyła turniej ze 193 przyjęciami.

Najbardziej efektywną atakującą została reprezentantka Belgii Britt Herbots, której udało się uzbierać imponującą liczbę 187 punktów. Na drugim miejscu dość nieoczekiwanie uplasowała się reprezentantka Hiszpanii Ana Escamilla (169 punktów), a na ostatnim stopniu podium stanęła Smarzek-Godek (168). Zawodniczka mistrzowskiej drużyny Brankica Mihajlović zajęła siódme miejsce ze 135 punktami na koncie.

Wśród przyjmujących najlepszy wynik osiągnęła Chorwatka Samanta Fabris (206 punktów), druga była brązowa medalistka Paula Egonu (196), a trzecia Greczynka Anti Wasilandonaki (182). MVP mistrzostw Tijana Bosković uplasowała się na siódmej lokacie z dorobkiem 142 punktów. Najlepsza z Polek, Magdalena Stysiak, zajęła 13. miejsce.

Najlepszą środkową została Turczynka Eda Dundar, która ugrała 142 punkty i aż 36 razy udało jej się zablokować rywalki. Druga była Belgijka Marlies Janssens (109 punktów, 26 punktowych bloków), a trzecia Hiszpanka Aina Berbel (106 punktów, 20 bloków). W zestawieniu tym Kąkolewska zajęła 9. lokatę (83 punkty, 27 punktowych bloków).

W załączonym materiale wideo skrót meczu o brązowy medal.