ME siatkarzy 2019: Dwa sety na przewagi! Holandia ograła Ukrainę

W pierwszym sobotnim meczu "polskiej" grupy D Holandia wygrała w Rotterdamie z Ukrainą 3:0. Starcie obu ekip miało bardzo wyrównany przebieg, a dwa pierwsze sety zakończyły się rywalizacją na przewagi. W swym kolejnym spotkaniu Holendrzy zmierzą się w niedzielę z reprezentacją Polski.

Premierowa odsłona miała bardzo wyrównany przebieg. Po przewadze Pomarańczowych na początku (8:4), gra się wyrównała i obie ekipy walczyły punkt za punkt. Seta rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi. Pierwsi piłkę setową mieli Holendrzy, po skutecznym ataku Thijsa Ter Horsta (24:23). Rywale wyrównali stan seta, ale w decydujących momentach nie kończyli akcji. Wojnę nerwów wygrali Pomarańczowi. Najpierw zaatakował Nimir Abdel-Aziz, a po chwili jego koledzy zablokowali atak Olega Płotnickiego (28:26).

Set numer dwa to szarpana gra obu ekip. Najpierw serią pięciu wygranych akcji przy zagrywkach Fabiana Plaka popisali się Holendrzy (12:7), potem pięć kolejnych piłek padło łupem przeciwników, gdy w polu zagrywki błysnął Jan Jereszczenko (16:18). Zwycięzcę znów wyłoniła gra na przewagi i znów siatkarze z Ukrainy nie wykorzystali w niej swoich szans. Mieli piłkę setową po ataku Abdel-Aziza w antenkę (24:23), później jeszcze jedną, po przestrzelonej zagrywce rywali. Znów jednak Pomarańczowi przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Dwa ostatnie punkty tej odsłony wywalczyli Ter Horst skutecznym atakiem oraz Abdel-Aziz zagrywką (29:27).

W trzeciej partii również długo oglądaliśmy wyrównaną walkę obu drużyn. W końcówce jednak przewagę zaczęli budować Pomarańczowi (19:16, 21:17). Rywale nie byli już w stanie odrobić tej straty. Skuteczny atak Ter Horsta dał gospodarzom piłkę meczową, a po chwili Abdel-Aziz ustrzelił zagrywką jednego z przeciwników i w ten efektowny sposób zakończył to spotkanie (25:21).

Najwięcej punktów: Nimir Abdel-Aziz (21), Thijs Ter Horst (16) – Holandia; Oleg Płotnicki (13), Dmytro Weitskij (11), Jan Jereszczenko (11) – Ukraina.

Obie ekipy zmagania w finałach ME rozpoczęły od zwycięstwa. Ukraińcy wygrali z Czechami 3:1, a Holandia ograła Czarnogórę 3:0. Wygrana nad Ukrainą pozwoliła Holandii utrzymać pozycję lidera grupy D po dwóch kolejkach spotkań. W niedzielę Pomarańczowi zmierzą się z reprezentacją Polski.

Holandia – Ukraina 3:0 (28:26, 29:27, 25:21)

Holandia: Fabian Plak, Michael Parkinson, Gijs van Solkema, Maarten van Garderen, Thijs Ter Horst, Nimir Abdel-Aziz – Just Dronkers (libero) oraz Wessel Keemink, Gijs Jorna, Robbert Andringa (libero), Sjoerd Hoogendoorn. Trener: Roberto Piazza.
Ukraina: Wladyslaw Didenko, Dmytro Teriomienko, Oleg Płotnicki, Juri Semeniuk, Dmytro Weitskij, Jan Jereszczenko – Horden Browa (libero) oraz Jurij Tomin, Wołodomyr Kowalczuk, Timofii Poluian, Denys Fomin (libero). Trener: Ugis Krastins.