MŚ koszykarzy: Serbia piąta

Koszykarze Serbii po zwycięstwie nad Czechami 90:81 zajęli piąte miejsce w mistrzostwach świata w Chinach. Polska zakończyła drugi w historii występ na mundialu na ósmym miejscu, po tym jak przegrała z USA 74:87 w spotkaniu o siódmą lokatę.

Siódme miejsce obrońcy tytułu to największa sensacja 18. mistrzostw świata. Niespodziankami są także szósta lokata Czechów oraz ósma biało-czerwonych, a także brak w ćwierćfinałach Litwy (szóste miejsce w rankingu FIBA) i Grecji (ósme). Polacy wywalczyli udział w przyszłorocznym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Tokio 2020.

W meczu o piąte miejsce zmotywowani znakomitym występem Czesi długo mieli przewagę nad Serbią - typowaną do walki o złoto. Prowadzili nawet 43:30 w 16. minucie. W drugiej połowie Serbowie wzmocnili defensywę i stopniowo likwidowali przewagę zmęczonych coraz bardziej rywali. Wygrali trzecią kwartę 28:12 i po 30. minutach prowadzili 69:62. W ostatniej - po dwóch i pół minutach prowadzili 79:64 i losy meczu były przesądzone.

W niedzielnym finale zmierzą się niepokonani w turnieju w Chinach Hiszpanie i Argentyńczycy. Hiszpania prowadzona przez trenera Sergio Scariolo, który w czerwcu jako asystent Nicka Nurse'a cieszył się z mistrzostwa NBA z Toronto Raptors, to druga drużyna rankingu FIBA, ustępująca tylko USA. Zespół z Płw. Iberyjskiego to mistrz świata z 2006 r. z Japonii, który w mundialu uczestniczy 12. raz, w tym 10. z rzędu. To także brązowy medalista igrzysk w Rio de Janeiro oraz trzykrotny wicemistrz olimpijski (1984, 2008 i 2012).

Argentyna to pierwszy mistrz globu z 1950 roku w turnieju, którego była gospodarzem. W kolekcji trofeów z najważniejszych imprez międzynarodowych ma olimpijskie złoto z Aten (2004) i brąz z Pekinu (2008), a także wicemistrzostwo świata (2002) z Indianapolis.

Siedem drużyn wywalczyło bezpośrednie bilety do Tokio 2020 - z Ameryk najwyżej sklasyfikowane Argentyna i USA, ponadto Australia, Hiszpania i Francja jako najlepsze z Europy oraz drużyny z Azji i Afryki, które uplasowały się najwyżej: Iran (w sumie 23. lokata) i Nigeria (w sumie 17. miejsce).

Serbia - Czechy 90:81 (20:20, 21:30, 28:12, 21:19)

Najwięcej punktów: Bogdan Bogdanovic 31, Nikola Milutinov 14, Stefan Jovic 12 - Patrik Auda 16, Martin Peterka 14, Tomas Satoransky 13