ME siatkarzy 2019: Ukraina ograła Czarnogórę

W pierwszym poniedziałkowym meczu grupy D mistrzostw Europy siatkarze Czarnogóry przegrali w Rotterdamie z Ukrainą 1:3. W drugim spotkaniu tej grupy dojdzie do konfrontacji Polska – Czechy.

Premierowa partia, po wyrównanym początku toczyła się przy przewadze siatkarzy z Czarnogóry (12:9, 18:14). Podopieczni trenera Veljko Basicia byli skuteczniejsi w ataku, lepiej prezentowali się też w bloku. Właśnie dwa skuteczne bloki na Janie Jereszczence i Dmytro Weitskijm przyniosły im ostatnie punkty w tym secie (25:19).

W kolejnych setach role się odwróciły i to Ukraińcy zaczęli nadawać ton wydarzeniom na parkiecie. Poprawili przyjęcie oraz skuteczność w ofensywie i już na początku drugiej partii uzyskali zdecydowaną przewagę (2:8). W dalszej części seta jeszcze ją powiększali. As serwisowy Dmytro Teriomienki dał im piłkę setową (17:24), a skuteczny atak Olega Płotnickiego zakończył tę część meczu (18:25). Podobny scenariusz miała trzecia odsłona. W końcówce Czarnogórcy tracili do rywali dziesięć oczek, gdy Jurij Semeniuk popisał się asem serwisowym (14:24). Partię zakończyła przestrzelona zagrywka Vojina Cacicia (15:25).

Set numer cztery był bardziej wyrównany od poprzednich. Znów na początku przewagę miała Ukraina (3:7), ale rywale szybko odrobili straty (9:9). Rozpoczęła się walka punkt za punkt. W pewnym momencie Czarnogóra prowadziła 17:15, ale sześć kolejnych piłek padło łupem Ukraińców (17:21), gdy skutecznością w polu serwisowym błysnął Płotnicki. To był kluczowy moment seta, bo siatkarze z Bałkanów nie byli już w stanie odpowiedzieć rywalom. Płotnicki skutecznym atakiem wywalczył piłkę meczową, a starcie zakończył Dmytro Weitskij (19:25).

Najwięcej punktów: Vojin Cacic (16), Milos Culafic (15) – Czarnogóra; Oleg Płotnicki (17), Jurij Semeniuk (16), Dmytro Weitskij (16), Jan Jereszczenko (12) – Ukraina.

Czarnogóra – Ukraina 1:3 (25:19, 18:25, 15:25, 19:25)

Czarnogóra: Vojin Cacic, Ivan Jecmenica, Milos Culafic, Marko Bojic, Gojko Cuk, Rajko Strugar – Nikola Lakcevic (libero) oraz Bozidar Cuk, Blazo Milic, Marko Vukasinović, Aleksandar Minic. Trener: Veljko Basic.
Ukraina: Wladyslaw Didenko, Oleg Płotnicki, Jurij Semeniuk, Dmytro Weitskij, Jan Jereszczenko, Dmytro Teriomienko – Denys Fomin (libero) oraz Horden Browa (libero), Timofii Poluian. Trener: Ugis Krastins.