ME siatkarzy 2021: Mamy półfinał! Polska pokonała Rosję w trzech setach

Reprezentacja Polski zagra w półfinale mistrzostw Europy.

Reprezentacja Polski zagra o medale mistrzostw Europy w siatkówce. Podopieczni Vitala Heynena pokonali 3:0 (25:14, 26:24, 25:19) Rosjan. W półfinale Polacy zmierzą się ze zwycięzcą mecz Czechy - Słowenia.

Pierwszy set rozpoczął się dobrze dla Biało-Czerwonych, którzy od razu uzyskali bezpieczną przewagę punktową. Polacy skutecznie grali blokiem, a na zagrywce odrzucali rywali od siatki. Również w ataku Polacy byli efektywniejsi od przeciwników. W tym elemencie szczególnie dobre wrażenie robili Bartosz Kurek i Wilfredo Leon. Przewaga Polaków przez większą część seta wynosiła ok. 8-9 punktów. Ostatecznie w końcówce seta Biało-Czerwoni jeszcze powiększyli przewagę i wygrali 25:14.

Początek drugiej partii był już bardziej wyrównany. Rywalizacja toczyła się "punkt za punkt". W końcu przy wyniku 11:10 Kurek popisał się znakomitym asem serwisowym i dał Biało-Czerwonym dwupunktowe prowadzenie.  Polacy powiększyli przewagę do trzech punktów, gdy atak Rosjan na podwójnym bloku zatrzymali Leon i Nowakowski. Później gracze trenera Heynena uzyskali cztery punkty przewagi, lecz rywale szybko tę różnicę zmniejszyli do jednego punktu. W końcu jednak "Sborna" doprowadziła do wyrównania przy stanie 21:21. Po kilku niewymuszonych błędach po obu stronach stało się jasne, że o wyniku seta zdecyduje gra na przewagi. Finalnie po zepsutym ataku Rosjan Polacy wygrali 26:24.

Trzecia odsłona rywalizacji rozpoczęła się bardzo dobrze dla Polaków. Udało im się doprowadzić do stanu 10:5. Później jednak Rosjanie doskoczyli na dwa punkty przy stanie 16:14. Wtedy jednak Biało-Czerwoni zdobyli trzy oczka z rzędu i wyszli na pięć punktów przewagi. Od tego momentu przejęli kontrolę nad meczem. Trzecią partię Polacy wygrali 25:19 i zapewnili sobie awans do półfinału, w którym zmierzą się z Czechami lub Słoweńcami.

Polska - Rosja 3:0 (25:14, 26:24, 25:19)

Polska: Fabian Drzyzga, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Piotr Nowakowski.

Rosja: Igor Kobzar, Ilias Kurkajew, Iwan Jakowlew, Dmitrij Wołkow, Jarosław Podlesnych, Jegor Kliuka - Walentin Gołubiew (libero) oraz Paweł Pankow, Fedor Woronkow, Maksym Żygałow, Paweł Tietuchin.