MŚ Doha 2019: Fiodorow wicemistrzynią świata w rzucie młotem!

Joanna Fiodorow zdobyła srebrny medal w rzucie młotem lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dausze. Zwyciężyła liderka światowej listy w tym sezonie Amerykanka DeAnna Price, brązowy medal wywalczyła Chinka Zheng Wang.

Już w pierwszej próbie Polka o 126 cm poprawiła rekord życiowy, uzyskując 76,35 metra. Amerykanka Price swój najlepszy rezultat - 77,54 m - uzyskała w trzecim rzucie. Chince brązowy medal dał wynik 74,76 m.

30-letnia Fiodorow odniosła w sobotę życiowy sukces. Wcześniej miała w dorobku dwa brązowe medale mistrzostw Europy (2014, 2018). W finale w Dausze była jedyną reprezentantka Polski, piątkowych kwalifikacji nie przeszła bowiem Malwina Kopron. Brązowa medalistka poprzednich mistrzostw świata w obecnym sezonie nie spisywała się najlepiej. Szwankowała przede wszystkim technika. Potwierdziło się to w pierwszym dniu rywalizacji w Katarze. Kopron uzyskała zaledwie 70,46 m, to był 13. wynik eliminacji, a do finału zakwalifikowała się czołowa "dwunastka". W jednej z prób młot lądował poza 75. metrem, ale Polka nie zdołała utrzymać się w kole.

Na tegorocznych mistrzostwach świata nie startowała absolutna "dominatorka" w tej konkurencji Anita Włodarczyk, która jest kontuzjowana. Rekordzistka świata, dwukrotna mistrzyni olimpijska, czterokrotna mistrzyni świata i czterokrotna mistrzyni Europy poleciała jednak do Kataru i w niedzielę stanie na najwyższym stopniu podium w Dausze. Odbierze tam złoty medal mistrzostw świata w Moskwie, które były rozegrane w 2013 r. Polka zajęła wtedy drugie miejsce, ale zwyciężczyni Tatiana Łysienko została zdyskwalifikowana za doping. Po latach złoto trafi do prawowitej właścicielki.