Polscy siatkarze wywalczyli brązowy medal mistrzostw Europy 2019!

W meczu o trzecie miejsce mistrzostw Europy siatkarzy Polska wygrała w Paryżu z Francją 3:0. Polacy po raz pierwszy od 2011 roku znaleźli się na podium czempionatu Starego Kontynentu. W wielkim finale, który zostanie rozegrany w niedzielę, reprezentacja Serbii zmierzy się ze Słowenią.

Trójkolorowi lepiej rozpoczęli to spotkanie. Uzyskali przewagę przy zagrywkach Earvina N'Gapetha (0:3), którą szybko powiększyli. Przy stanie 4:9 trener Vital Heynen poprosił o pierwszą przerwę, a po niej Polacy zaczęli zmniejszać punktowy dystans. Francuzi mylili się w ataku, w polu zagrywki, mieli dwie nietrafione weryfikacje, ale Polacy wyrównali dopiero w końcówce (19:19), po ataku Wilfredo Leona. Końcówka to twarda walka obu ekip, zwieńczona grą na przewagi. W niej ataki Michała Kubiaka i Leona przechyliły szalę zwycięstwa na polską stronę (26:24).

Set numer dwa również rozpoczął się po myśli Francuzów (2:5), tym razem jednak biało-czerwoni szybciej odrobili straty (10:10). Już od środkowej części seta toczyła się zacięta walka, w której żadna ze stron nie była w stanie uzyskać znaczącej przewagi. W ekipie Trójkolorowych znakomicie prezentował się N'Gapeth, nie miał on jednak dostatecznego wsparcia, słabiej prezentował się Stephen Boyer. Końcówkę znów znakomicie rozegrali Polacy. Techniczny atak oraz blok Kubiaka w kolejnej akcji przyniosły piłkę setową (24:21), a atak Mateusza Bieńka ze środka zakończył tę część meczu (25:22).

Trzecia odsłona od początku toczyła się przy minimalnej przewadze Polaków (6:4, 10:8). W środkowej części biało-czerwoni odskoczyli na cztery oczka (15:11), ale kolejny błysk N'Gapetha pozwolił rywalom wygrać trzy kolejne piłki (15:14). Mimo zrywów przeciwników, Polacy utrzymywali przewagę. Leon wywalczył piłkę meczową, a po chwili Maciej Muzaj zakończył mecz asem serwisowym (25:21).

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (18), Michał Kubiak (14) – Polska; Earvin N'Gapeth (18), Trevor Clevenot (13) – Francja. Terminarz, który w siatkówce często sprzyja gospodarzom, tym razem nie był dla nich korzystny. Francuzi nie zdołali się zregenerować po zaciętym półfinałowym boju z Serbią (2:3). Tamto starcie skończyli w piątek po godzinie 23.00, a już w sobotę o 18.00 musieli mierzyć się z Polską w walce o brąz ME.

Polacy po raz dziewiąty w historii znaleźli się na podium ME. Złoto wywalczyli raz – w 2009 roku; zdobyli też pięć medali srebrnych (1975, 1977, 1979, 1981 i 1983) oraz trzy brązowe (1967, 2011, 2019).

Polska – Francja 3:0 (26:24, 25:22, 25:21)

Polska: Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek, Wilfredo Leon, Piotr Nowakowski, Maciej Muzaj – Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Dawid Konarski, Marcin Komenda. Trener: Vital Heynen.
Francja: Benjamin Toniutti, Kevin Le Roux, Earvin N'Gapeth, Stephen Boyer, Nicolas Le Goff, Trevor Clevenot – Jenia Grebennikov (libero) oraz Antoine Brizard, Thibault Rossard, Kevin Tillie, Jean Patry, Barthelemy Chinenyeze. Trener: Laurent Tillie.