Liderem cyklu WRC jest Estończyk Ott Tanak (Toyota Yaris WRC), natomiast w kategorii WRC2 prowadzi właśnie Kajetanowicz, który w Walii pojedzie po raz pierwszy w karierze. Polak, trzykrotny mistrz Europy, prowadzenie w MŚ w WRC2 objął po poprzednim Rajdzie Turcji, w którym był najszybszy w swojej kategorii.
 
– To jest jeden z tych rajdów, które są +od zawsze+ w kalendarzu mistrzostwach świata. Jednym z najbardziej znanych odcinków specjalnych jest sobotnia próba Myherin, o długości ponad 23,5 km, której trasa prowadzi w niezwykłym krajobrazie elektrowni wiatrowych. Wiem, że przy odcinkach będzie sporo kibiców z naszego kraju, którzy często namawiali mnie do tego startu. Przed nami spore wyzwanie i nie mogę się już doczekać – powiedział przed startem Kajetanowicz.
 
W WRC2 zgłoszonych jest 16 kierowców. Obok Polaka pojadą m.in. mistrz świata z 2003 roku Norweg Petter Solberg, jego syn Oliver (obaj Polo GTi R5), Meksykanin Benito Guerra, Francuz Pierre-Louis Laubet (obaj Skoda Fabia R5), Norweg Ole Christian Veiby (Polo GTI R5).
 
W rywalizacji WRC na liście startowej są wszyscy czołowi kierowcy świata z Tanakiem, obrońcą tytułu Francuzem Sebastianem Ogierem (Citroen C3 WRC) i wicemistrzem świata Belgiem Thierry Neuvillem (Hyundai I20 WRC).
 
Rozgrywany w Walii Rajd Wielkiej Brytanii jest w kalendarzu mistrzostw świata WRC od 1973 roku, zatem od początku istnienia serii. Jego historia jest jednak o wiele dłuższa, po raz pierwszy był rozegrany jako RAC Rally of Great Britain w 1932 roku. Pierwszą edycję WRC wygrał Fin Timo Makinen jadący Fordem Escortem RS 1600.
 
Rekordzistą walijskiej rundy MŚ jest Ogier, który wygrał pięć razy. Obok Francuza w obecnej stawce kierowców jest jeszcze dwóch, którzy w Walii triumfowali, to Fin Jari-Matti Latvala i Walijczyk Elfyn Evans. Najlepszy rezultat Polaka to ósme miejsce Krzysztofa Hołowczyca i Macieja Wisławskiego wywalczone w 1998 roku, gdy jechali Subaru Imprezą S3 WRC.
 
W poprzedniej edycji triumfował Ogier, który teraz nie kryje, że także interesuje go zwycięstwo, które jest konieczne, aby utrzymał szansę na obronienie tytułu. W klasyfikacji sezonu Tanak ma bowiem 210 pkt, drugi jest Ogier - 193, a trzeci Neuville - 180. W klasyfikacji zespołów prowadzi Hyundai - 314, a druga jest Toyota - 295.
 
Tegoroczna trasa prowadząca przez walijskie lasy ma w sumie 1655 km, w tym 312 km podzielonych na 22 odcinki specjalne. Jak zawsze kierowcom problemy może sprawić aura, spodziewane są bowiem opady deszczu, które zmieniają twarde szutry w błotne grzęzawiska.
 
Na mecie w Llandudno pierwsza załoga spodziewana jest w niedzielę około godzinie 14.00.