MŚ Doha 2019: Afrykańskie podium w maratonie, dramat Hawkinsa

Etiopczyk Lelisa Desisa wynikiem 2:10.40 został mistrzem świata w maratonie w Dausze. Bieg rozgrywany był w środku nocy ze względu na warunki atmosferyczne. Na mecie wyprzedził rodaka Mosineta Geremewa - 2:10.44 oraz Kenijczyka Amosa Kipruto - 2:10.51.

Po raz drugi z rzędu czwartą lokatę zajął Callum Hawkins - 2:10.57. Brytyjczyk prowadził jeszcze na dwa kilometry przed metą, ale nie utrzymał tempa i na samej końcówce zaczęli wyprzedzać go rywale z Afryki.

To największy sukces Desisy w karierze. W mistrzostwach świata startował po raz trzeci. W 2013 roku w Moskwie był drugi, a dwa lata później w Pekinie siódmy.

Polacy w maratonie nie wystąpili, a obrońca tytułu Kenijczyk Geoffrey Kirui był czternasty - 2:13.54.

Mistrzostwa świata w Dausze zakończą się w niedzielę, a Polacy dotychczas wywalczyli cztery medale, w tym złoty Pawła Fajdka w rzucie młotem.