Łódzkie Wiewióry, jak nazywają swoje siatkarki kibice ŁKS, w minionym sezonie nawiązały do najlepszych tradycji zasłużonego klubu. Po 36 latach odzyskały mistrzowski tytuł, pokonując w finale inną łódzką drużynę Grot Budowlanych. Jak przyznają same zawodniczki i sztab szkoleniowy mistrza kraju, ten triumf zobowiązuje, ale jednocześnie zapewniają, że nikt nie zachłysnął się sukcesem i do nowego sezonu podchodzą z pokorą i bez odważnych deklaracji.
 
– Żadna z nas nie zadeklaruje teraz zdobycia kolejnego tytułu. Jak co roku, do rozgrywek przystąpimy z zamiarem walki o miejsce w czwórce, co pozwoli nam znów bić się o medal. Z takim samym nastawieniem zaczynaliśmy poprzedni sezon i to przyniosło efekty. Jesteśmy pozytywnie nastawione, a to i dobra atmosfera to 50 procent sukcesu – powiedziała kapitan łodzianek Izabela Kowalińska.
 
Doświadczona atakująca jest jedną z dziewięciu zawodniczek z mistrzowskiego składu, które zostały w kadrze ŁKS. Wśród pozostałych są m.in. reprezentantki Polski Klaudia Alagierska, Aleksandra Wójcik i Monika Bociek oraz Krystyna Strasz i Ewa Kwiatkowska.
 
Nowymi twarzami w Łodzi są m.in. dwie rozgrywające - reprezentantka Słowenii Eva Mori i Amerykanka Nicole Edelman, które zastąpiły Martę Wójcik i Czeszkę Lucie Muhlsteinovą oraz przyjmujące - znana z ligowych boisk Natalia Skrzypkowska i złota medalistka niedawnych mistrzostw Europy Serbka Katarina Lazovic.
 
To jednak nie koniec zmian kadrowych, bo po rozstaniu ze Słowakiem Michałem Maskiem szkoleniowcem łodzianek został 32-letni Marek Solarewicz, do tej pory związany z drużyną z Wrocławia. Nowy opiekun mistrzyń kraju przyznał, że jego zespół stać na walkę o najwyższe cele. Jak jednak zaznaczył, zamierza stosować metodę małych kroków, z których pierwszym ma być awans do strefy medalowej po sezonie zasadniczym.
 
– Potencjał mamy duży, ale trzeba pamiętać, że choć zostało w składzie wiele złotych medalistek, ten zespół trzeba zbudować na nowo. Doszły bowiem dwie nowe rozgrywające, a Zuzannę Efimienko-Młotkowską i Regiane Bidias, które były ważnymi ogniwami złotej drużyny, zastąpiły siatkarki o innej charakterystyce. Coraz większe możliwości będziemy pokazywać z każdym kolejnym meczem. Potrzebujemy bowiem czasu na zgranie, bo dopiero od niedawna jesteśmy w komplecie – powiedział Solarewicz.
 
Dodał, że liderką i dobrym duchem drużyny na parkiecie i poza nim jest Kowalińska, a dużą jakość powinna dać Lazovic, która - jak ocenił szkoleniowiec - dobrze czyta grę, potrafi mocno zagrywać i jest skuteczna w ataku.
 
– Dobrze wpisuje się też w charakterystykę naszego zespołu, który ma wyróżniać się walecznością. To coś, co sprawia, że podbija się trudne piłki w obronie, ryzykuje na zagrywce i cementuje skład. Musimy być mocni mentalnie, bo każdy rywal będzie nastawiał się na starcie z mistrzem. Dlatego powiedziałem dziewczynom, że nie możemy skupiać się na obronie tytułu, bo to nas może blokować. Musimy dalej atakować i patrzeć do przodu, bo tamten sukces to już historia – tłumaczył.
 
Siatkarki ŁKS pierwszy mecz o stawkę rozegrały w minioną niedzielę. W pojedynku o Superpuchar Polski uległy Chemikowi Police 0:3. Nowy sezon ekstraklasy mistrzynie kraju zainaugurują w sobotę meczem przed własną publicznością z Energą MKS Kalisz.
 
ŁKS Commercecon Łódź 2019/20:
 
rozgrywające: Eva Mori (Słowenia), Nicole Edelman (USA);
przyjmujące: Natalia Skrzypkowska, Aleksandra Wójcik, Daria Szczyrba, Katarina Lazovic (Serbia), Oliwia Laszczyk, Natalia Dróżdż;
środkowe: Klaudia Alagierska, Ewa Kwiatkowska, Joanna Pacak, Klaudia Gajewska;
atakujące: Monika Bociek, Izabela Kowalińska;
libero: Krystyna Strasz, Anna Korabiec;
 
trener: Marek Solarewicz.
 
***
 
Terminarz i plan transmisji meczów 1. kolejki LSK:
 
2019-10-11: Developres SkyRes Rzeszów –  DPD Legionovia Legionowo (piątek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-10-12: Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz – Grot Budowlani Łódź (sobota, godzina 17.00)
2019-10-12: Wisła Warszawa – #Volley Wrocław (sobota, godzina 18.00)
2019-10-12: Grupa Azoty Chemik Police – ENEA PTPS Piła (sobota, godzina 18.00)
2019-10-12: ŁKS Commercecon Łódź – Energa MKS Kalisz (sobota, godzina 18.00)
2019-10-14: E.Leclerc Radomka Radom – Stal Bielsko-Biała (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).