W Sztokholmie w turnieju golfa kobiety będą rywalizować z mężczyznami

Inne
W Sztokholmie w turnieju golfa kobiety będą rywalizować z mężczyznami
fot. PAP/EPA

W 2020 roku w Sztokholmie po raz pierwszy w historii w turnieju rangi European Tour kobiety będą walczyć z mężczyznami o jedno trofeum. W rywalizacji weźmie udział 78 zawodniczek i tyluż zawodników, a gospodarzami będą szwedzkie gwiazdy Henrik Stenson i Annika Soerenstam.

Stenson to zwycięzca British Open 2016, wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro i trzykrotny triumfator Ryder Cup. Soerenstam, która wygrała 10 wielkoszlemowych turniejów golfa, profesjonalną karierę zakończyła w 2008 roku. Turniej odbędzie się w dniach 11-14 czerwca, tydzień przed wielkoszlemowym U.S. Open.
 
Golf to elitarna dyscyplina, w której kobiety przez wiele lat pozostawały w cieniu mężczyzn. Dopiero w latach siedemdziesiątych panie zaczęły rywalizować zawodowo. Do tej pory kobiety nie mają takich samych praw jak zawodnicy. Dwa lata temu głośna była sprawa Kasumigaseki Country Club w prowincji Saitama założonego w 1929 r., któremu powierzono organizację zawodów olimpijskich w 2020 roku.
 
Ten japoński klub zezwalał na występy kobietom, ale nie mogły one być pełnoprawnymi członkami, a poza tym obowiązywały je pewne ograniczenia - zakaz gry w niektóre niedziele. Zmianę przepisów, umożliwiającą paniom uczestnictwo na pełnych zasadach, wymusił w 2018 r. MKOl, który zwrócił uwagę na te nierówności i zagroził odebraniem praw organizacji.
 
Co ciekawe, spośród 200 stowarzyszonych członków-kobiet Kasumigaseki Country Club, tylko trzy skorzystały z możliwości i zmieniły swój status na pełnoprawny.
 
Słynny amerykański klub Augusta National, który co roku gości zawody Masters, wprowadził w swoje szeregi dwie panie po raz pierwszy w 80-letniej historii dopiero w 2012 roku.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze