Tokio 2020: MKOl chce przenieść maraton i chód do Sapporo

Inne
Tokio 2020: MKOl chce przenieść maraton i chód do Sapporo
fot. PAP

Maraton i chód sportowy w przyszłorocznych igrzyskach mają się odbyć w Sapporo - poinformował Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W Tokio prognozowane są wysokie temperatury i nieznośna wilgotność powietrza, co nie tylko utrudni rywalizację, ale i jest niebezpieczne dla zdrowia.

To nauka, jaką MKOl wyciągnął z niedawnych lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dausze. W Katarze zawodnicy rywalizowali w środku nocy, a i tak warunki atmosferyczne były bardzo trudne. Wielu zawodników nie ukończyło rywalizacji, niektóre sceny były dramatyczne, lekkoatleci słaniali się na nogach, upadali wyczerpani.

 

W Sapporo panują znacznie lepsze warunki do rywalizacji na tak długich dystansach. "Podchodzimy do takich spraw jak zdrowie zawodników bardzo poważnie, dlatego jesteśmy za tym, by przenieść takie konkurencje jak maraton i chód sportowy" - powiedział szef MKOl Thomas Bach.

 

W oddalonym o 800 km od stolicy Sapporo letnie temperatury są o ok. 5-6 stopni niższe. W trakcie igrzysk w Tokio ma być po ok. 35 stopni Celsjusza. Szef World Athletics (dawniej IAAF) Sebastian Coe wspiera decyzję MKOl i zaoferował swoją pomoc. "Komitet Organizacyjny Tokio 2020 może na nas liczyć" - zapewnił.

 

Na razie oficjalna decyzja nie zapadła. Zostanie ona poddana głosowaniu na specjalnym posiedzeniu 30 listopada w Tokio. Temat musi zostać przedyskutowany z World Athletics, krajowymi komitetami olimpijskimi oraz stacjami telewizyjnymi.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie