Tokio: Gubernator stolicy zaskoczona planami przeniesienia maratonu

Inne
Tokio: Gubernator stolicy zaskoczona planami przeniesienia maratonu
fot. PAP

Sprawująca funkcję gubernatora Tokio Yuriko Koike przyznała, że jest zaskoczona pomysłem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który chce przenieść rywalizację w maratonie i chodzie sportowym na przyszłorocznych igrzyskach do Sapporo.

MKOl rozważa ten krok ze względu na niższe temperatury w miejscowości położonej ok. 800 km na północ od stolicy Japonii.

 

"Podzielam postawę MKOl, który stawia sportowców na pierwszym miejscu, ale wybór Sapporo i to tak nagle... dlaczego Sapporo? Czyj to był pomysł? Nie było żadnej dyskusji na ten temat. Mam w związku z tym sporo wątpliwości. Poczyniliśmy już wiele przygotowań i nie zmieniam zdania, że to powinno odbyć się w Tokio" - powiedziała Koike na konferencji prasowej.

 

Dodała, że wielu mieszkańców stolicy już szykowało się na oglądanie rywalizacji na najwyższym poziomie, w związku z tym MKOl jest im winny wyjaśnienia.

 

"Pod koniec miesiąca będzie spotkanie komisji ds. koordynacji przygotowań i mam nadzieję, że będziemy mieć tam okazję o tym porozmawiać. Ten pomysł może zmniejszyć zainteresowanie igrzyskami" - zaznaczyła.

 

Termin zmagań olimpijskich to 24 lipca - 9 sierpnia przyszłego roku. W tym okresie w Tokio zwykle są wysokie temperatury i nieznośna wilgotność powietrza, co nie tylko utrudni rywalizację, ale i jest niebezpieczne dla zdrowia.

 

Na razie oficjalna decyzja nie zapadła. Zostanie ona poddana pod głosowanie na specjalnym posiedzeniu 30 listopada w Tokio. Temat musi zostać przedyskutowany z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), krajowymi komitetami olimpijskimi oraz stacjami telewizyjnymi.

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze