Liga Mistrzów: Jego wysokość Mbappé

Tak brzmiał tytuł jedynki l’Equipe po sukcesie PSG w Brugii (5-0) w Lidze Mistrzów. Rywal może nie z najwyższej półki ale to czego dokonał Kylian Mbappé przejdzie do historii futbolu. Przebywając zaledwie 38 minut na płycie boiska Jan-Breydel Stadium, dwudziestolatek znad Sekwany ustrzelił hat-tricka i zaliczył jedną asystę w zaledwie 22 minutowym odstępie czasowym.

Nigdy dotąd piłkarz w tak młodym wieku nie miał takich statystyk w Lidze Mistrzów. W wieku 20 lat i 306 dni Mbappé ma już na swoim koncie 17 bramek.

Lionel Messi mając dopiero 21 lat i 288 dni strzelił swoją piętnastą bramkę (2009 rok), a Raul Gonzalez, trzeci na podium, dokonał tego w wieku 22 lat i 163 dni.

Wielka szkoda, że dziennikarze ze 180 krajów, głosujący na Złotą Piłkę France Football’u będą musieli oddać swoje głosy już 8 listopada. Mbappe najwyraźniej dopiero się rozkręca po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją.

Francuz nie mógł również zagrać w jesiennych meczach reprezentacji Francji, co może odebrać mu kilka punktów wśród jurorów, ale przecież nikt nie zapomniał jego poprzednich występów z mistrzostwami świata 2018 roku włącznie. A to powinno zostawić ślady. Wielu stawia sobie pytanie: gdzie jest kres możliwości Kyliana Mbappé. A może wreszcie w tym sezonie przyczyni się do wygrania przez PSG Ligi Mistrzów, na którą cały Paryż czeka od 2011 roku?

Podczas wywiadu na gorąco udzielonego po meczu z Brugią stacji telewizyjnej RMC Mbappé wyraził swój żal do trenera Thomasa Tuchela, który posadził swoją gwiazdę na ławce w tak ważnym meczu: - Chciałem zagrać od początku i wydawało mi się, że tak się stanie. Niestety, trener podjął inną decyzję. Na ławce myślałem tylko o jednym: wejść na płytę jak najszybciej i udowodnić, że zespół nie może grać beze mnie. Będę walczył ażeby utrzymać miejsce w składzie i pomóc drużynie maksymalnie. Chcę grać wszystkie mecze i strzelać jak najwięcej bramek - deklaruje 20-latek.

Swoim występem w Brugii Mbappé udowodnił, że jest piłkarzem wyjątkowym, należącym do ścisłego grona tych, którzy w każdym meczu, w każdej chwili, są w stanie przechylić szalę dla swojego zespołu. W sumie w 27 występach w Lidze Mistrzów paryski "wcześniak" w aż 25 przypadkach odegrał decydującą rolę przy zdobywaniu goli, bo do 17 bramek trzeba dodać osiem asyst.

Na liście trzydziestu nominowanych do Złotej Piłki, znalazło się trzech Francuzów: Benzema, Griezmann i Mbappé. Wcale nie byłbym zaskoczony gdyby to właśnie zawodnik PSG rywalizował o to zaszczytne trofeum z takimi gwiazdami jak Messi czy nasz rodak Robert Lewandowki, który ma ostatnio wysokie notowania nad Sekwaną. Odpowiedż już 2 grudnia w słynnym paryskim teatrze Chatelet.