Fortuna 1 Liga: Miedź lepsza od lidera. Radomiak poległ w Legnicy

W meczu szesnastej kolejki Fortuna 1 Ligi Miedź Legnica pokonała Radomiak Radom 3:1. Podopieczni Dominika Nowaka od pierwszych minut zdominowali rywala, strzelając trzy gole do przerwy. Goście kończyli mecz w dziesiątkę, po tym jak w końcówce czerwoną kartkę zobaczył Damian Jakubik.

W Legnicy wszyscy oczekują szybkiego powrotu do ekstraklasy. Podopieczni trenera Nowaka grają w kratkę. Po dwóch zwycięstwach na początku października, w następnych spotkaniach uzyskali zaledwie punkt. W meczu z liderem rozgrywek byli faworytami, choć wydawało się, że rewelacja z Radomia jest w stanie zagrozić Miedzi.

Nic bardziej mylnego. Od pierwszych minut gospodarze zdominowali rywali, a pierwszego gola strzelili już w 13 minucie. Autorem trafienia był Paweł Zieliński, dla którego był to trzeci gol w bieżącym sezonie. Cztery minuty później było już 2:0, a to za sprawą uderzenia Adriana Purzyckiego. Radomiak przyjął dwa mocne ciosy chwilę po upływie pierwszego kwadransa gry.

Miedź podwyższyła prowadzenie tuż przed przerwą. Jakub Łukowski wykorzystał zamieszanie w polu karnym i strzałem po rykoszecie pokonał bramkarza Radomiaka. Pomocnik legniczan ma bardzo dobre wyniki w bieżącym sezonie. Łącznie zdobył pięć bramek oraz trzykrotnie asystował kolegom.

W drugiej połowie gospodarze znów przeważali i byli bliscy zdobycia kolejnych bramek. Legniczanom zabrakło jednak skuteczności. Swoje szanse miał też Radomiak, ale dobrze bronił Łukasz Załuska i jego obrońcy. Przy jednym ze strzałów Patryka Mikity na linii bramkowej ofiarnie interweniował Marcin Warcholak.

W końcówce spotkania radomianie zdobyli honorowe trafienie. Po dośrodkowaniu w pole karne, gola głową strzelił Maciej Górski. 27-letni pomocnik wpisał się na listę strzelców po raz czwarty w tym sezonie.

W doliczonym czasie gry drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką został ukarany Damian Jakubik.

Dzięki zwycięstwu Miedź zrównała się punktami z Podbeskidziem Bielsko-Biała i awansowała na czwarte miejsce w tabeli. Radomiak pozostaje liderem, ale jego pozycję może zająć Warta Poznań, jeśli w niedziele zdobędzie komplet punktów.

Miedź Legnica - Radomiak Radom 3:1 (3:0)
Bramki: Zieliński 12, Purzycki 17, Łukowski 42 - Górski 86

Miedź: Łukasz Załuska - Paweł Zieliński, Bozo Musa, Nemanja Mijusković, Marcin Warcholak - Maciej Śliwa (80, Artur Pikk), Krzysztof Danielewicz, Adrian Purzycki, Dawid Kort (82, Maciej Koziara), Henrik Ojamaa (69, Patryk Makuch) - Jakub Łukowski.

Radomiak: Mateusz Kochalski - Damian Jakubik, Michał Grudniewski, Mateusz Cichocki, Dawid Abramowicz - Leandro, Michał Kaput (46, Adam Banasiak), Meik Karwot (74, Damian Nowak), Rafał Makowski, Mateusz Michalski (46, Patryk Mikita) - Maciej Górski.

Żółte kartki: Danielewicz, Mijušković - Jakubik, Grudniewski, Karwot.
Czerwona kartka: Damian Jakubik (90. minuta, Radomiak, za drugą żółtą).