Euroliga: Arka Gdynia minimalnie lepsza od hiszpańskiej drużyny

Koszykarki Arki Gdynia wygrały we własnej hali z hiszpańskim zespołem Spar Citylift Girona 71:69 (19:16, 17:17, 22:16, 13:20) w czwartym występie w grupie B Euroligi. To ich pierwsze zwycięstwo w tych rozgrywkach.

Przed tym spotkaniem Arka była jedynym zespołem w grupie B bez zwycięstwa. Podopiecze trenera Gundarsa Vetry przełamały złą passę i po emocjonującym meczu pokonały Spar Citylift Girona 71:69. Wygraną gdyniankom zapewniła słowacka rozgrywająca Barbora Balintova, która 3,4 sekundy przed końcem trafiła dwa osobiste.

Zawodniczki Arki rozpoczęły jednak tę konfrontację w kiepskim stylu, bo przegrywały 2:8, ale po pierwszej kwarcie prowadziły 19:16. Na początku drugiej odsłony gospodynie, głównie za sprawą dwóch „trójek” Marissy Kastanek, powiększyły przewagę do 11 punktów – w 12. minucie zrobiło się 27:16 dla gdynianek.

Przed przerwą mistrzynie Hiszpanii zdołały jednak odrobić część strat, bo do szatni zeszły przy stanie 36:33 dla rywalek. Udany dla koszykarek Arki był natomiast początek czwartej kwarty, bo po rzucie za trzy Rebeccy Allen wygrywały 61:51. Przyjezdne nie dały jednak za wygraną, mozolnie goniły wynik i 61 sekund przed końcem po „trójce” Magali Mendy był remis 67:67.

Końcówka należała do gdynianek. 3,4 sekundy przed ostatnią syreną 40-letnia, niezwykle utytułowana rozgrywająca reprezentacji Hiszpanii Laia Palau (nie zdobyła punktu, ale zanotowała dziewięć asyst) sfaulowała Balintovą, a Słowaczka wykorzystała oba wolne.

Trener ekipy z Girony wziął czas, ale w ostatniej akcji Mendy nie trafiła z dystansu i zawodniczki Arki mogły się cieszyć z inauguracyjnego zwycięstwa.

Na kolejny triumf podopieczne łotewskiego szkoleniowca będą musiały trochę poczekać. Kolejne spotkanie w Eurolidze gdynianki rozegrają dopiero po przerwie na reprezentację w czwartek 28 listopada. Ich przeciwnikiem będzie na Węgrzech Sopron Basket.

Arka Gdynia – Spar Citylift Girona 71:69 (19:16, 17:17, 22:16, 13:20)

Arka Gdynia: Rebecca Allen 23, Barbora Balintova 16, Marissa Kastanek 12, Marie Gulich 6, Sonja Greinacher 6, Angelika Slamova 4, Maria Papowa 2, Amalia Rembiszewska 2

Spar Citylift Girona: Adaora Elonu 20, Magali Mendy 14, Naignouma Coulibaly 12, Maria Araujo 8, Tijana Andusic 7, Brittney Sykes 6, Roso Buch 2, Laia Palau 0, Helena Oma 0