Piąty mecz, piąty tie-break! Siatkarze GKS Katowice konsekwentni do bólu

W meczu 5. kolejki PlusLigi siatkarze GKS Katowice ulegli Cuprum Lubin 2:3. Podopieczni trenera Dariusza Daszkiewicza zagrali piąty mecz w obecnych rozgrywkach i po raz piąty skończył się on tie-breakiem. Niestety dla katowiczan, ponieśli oni już czwartą porażkę. Drużyna z Lubina wygrała natomiast po raz drugi w tym sezonie.

Po wyrównanym początku, gospodarze uzyskali przewagę w środkowej części pierwszego seta (11:6, 16:13). Po asie serwisowym Jakuba Jarosza odskoczyli na pięć oczek (20:15). Rywale zerwali się jeszcze do walki (22:20), ale trzy ostatnie akcje padły łupem ekipy GKS. Po bloku na Bartłomieju Lipińskim mieli piłkę setową, a Kamil Kwasowski atakiem z przechodzącej piłki ustalił wynik na 25:20. Stabilne przyjęcie i dobra dyspozycja Jarosza (8 punktów, w tym 3 zagrywką), przesądziły o zwycięskim otwarciu GKS.

W drugiej partii inicjatywę przejęli siatkarze z Lubina, którzy poprawili przyjęcie i posyłali na stronę rywali dobre, różnorodne zagrywki. W efekcie szybko uzyskali przewagę (1:4, 4:8) i utrzymywali ją w dalszej części seta (10:14, 15:19). Katowiczanie złapali punktowy kontakt po dwóch asach serwisowych Jarosza (19:20), końcówka należała jednak do lubinian. Jakub Ziobrowski i Lipiński wywalczyli decydujące punkty (22:25).

Trzecia odsłona miała podobny scenariusz. Przewagę utrzymywali lubinianie, a gospodarze próbowali gonić wynik. Jeszcze w końcówce mieli punktowy kontakt z rywalami (21:22), cóż z tego skoro trzy ostatnie akcje wygrali siatkarze Cuprum. Najpierw skutecznym atakiem popisał się Lipiński, chwilę później Rafał Szymura z lewego skrzydła posłał piłkę po skosie w aut, a potem znów skutecznie zaatakował Lipiński (21:25).

Set numer cztery był bardziej wyrównany od poprzednich. Wynik długo oscylował wokół remisu i żadna ze stron długo nie była w stanie zbudować znaczącej przewagi. W pewnym momencie na dwa oczka odskoczyli katowiczanie (19:17), ale rywale odrobili straty (22:22). Tym razem jednak trzy ostatnie punkty wywalczyli siatkarze GKS. Dwa z nich w niecodziennych okolicznościach. Przy zagrywce Kamila Maruszczyka sędziowie dopatrzyli się błędu przekroczenia linii, ale weryfikacja pokazała, że błędu nie było.

Sędziowie utrzymali jednak swą decyzję, bo siatkarz Cuprum posłał piłkę w aut. Protesty lubinian skończyły się czerwoną kartką, czyli stratą punktu. Tak oto z 22:22 zrobiło się 24:22. Goście wygrali następną akcję, ale w kolejnej Jarosz zamknął seta skutecznym atakiem (25:23).

Niezrażeni tą sytuacją goście znakomicie rozpoczęli tie-breaka. Przy stanie 1:4 trener Daszkiewicz wziął pierwszy czas, przy 1:6 – drugi, ale jego reprymenda na niewiele się zdała. Gdy lubinianie zablokowali Jana Nowakowskiego, gospodarze przegrywali przy zmianie stron 1:8! Takiej straty nie byli już w stanie odrobić w drugiej części seta. Siatkarze Cuprum kontrolowali sytuację. Piłkę meczową wywalczył Lipiński (7:14), katowiczanie obronili się w trzech kolejnych akcjach, ale za czwartym podejściem, po skutecznym ataku Robinsona Dvoranena goście zakończyli mecz (10:15).

Najwięcej punktów: Jakub Jarosz (16), Rafał Szymura (12), Jan Nowakowski (11) – GKS; Jakub Ziobrowski (14), Bartłomiej Lipiński (11) – Cuprum. MVP: Miguel Tavares Rodrigues.

GKS Katowice – Cuprum Lubin 2:3 (25:20, 22:25, 21:25, 25:23, 10:15)

GKS: Jakub Jarosz, Jan Nowakowski, Miłosz Zniszczoł, Jan Firlej, Rafał Szymura, Kamil Kwasowski – Dustin Watten (libero) oraz Adrian Buchowski, Kamil Drzazga, Wiktor Musiał, Maciej Fijałek. Trener: Dariusz Daszkiewicz.
Cuprum: Bartłomiej Lipiński, Jakub Ziobrowski, Robinson Dvoranen, Miguel Tavares Rodrigues, Przemysław Smoliński, Maksim Morozau – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Maciej Gorzkiewicz, Kamil Maruszczyk, Bartłomiej Zawalski. Trener: Marcelo Fronckowiak.

Terminarz i plan transmisji 5. kolejki PlusLigi:

2019-11-06: Asseco Resovia – BKS Visła Bydgoszcz 3:0 (25:21, 25:18, 25:22)
2019-11-15: Jastrzębski Węgiel – Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (25:21, 25:22, 25:22)
2019-11-16: Aluron Virtu CMC Zawiercie – Projekt Warszawa 2:3 (20:25, 25:19, 20:25, 25:15, 16:18)

2019-11-16: GKS Katowice – Cuprum Lubin 2:3 (25:20, 22:25, 21:25, 25:23, 10:15)
2019-11-16: PGE Skra Bełchatów – MKS Będzin (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport News)
2019-11-17: Trefl Gdańsk – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-11-17: Cerrad Enea Czarni Radom – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (niedziela, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport Extra).