16:18! Zacięty tie-break rozstrzygnął mecz na szczycie PlusLigi

Siatkarze Aluron Virtu CMC Zawiercie przegrali z Projektem Warszawa 2:3 w meczu na szczycie PlusLigi. Starcie trzeciej drużyny w tabeli z liderem nie zawiodło kibiców – w Jurajskiej Twierdzy było sporo emocji i dobrej gry, a rywalizację zwieńczył niezwykle zacięty tie-break.

Premierowa partia od początku toczyła się przy przewadze drużyny ze stolicy (3:6, 10:14, 14:18). Goście przede wszystkim świetnie przyjmowali, co wpłynęło na ich skuteczność w ofensywie. W końcówce kontrolowali sytuację, a dwa ostatnie punkty dla Projektu wywalczył Bartosz Kwolek 20:25. To on był głównym bohaterem tej partii (71% na przyjęciu i 100% skuteczności w ataku), do tego 70% skuteczności dołożył Jan Król.

Patrząc na te statystyki, druga partia miała zaskakujący przebieg. Role się odwróciły. Tym razem to Jurajscy Rycerze, którzy zdecydowanie poprawili przyjęcie, nadawali ton wydarzeniom na boisku. Przy stanie 11:7 trener Andrea Anastasi poprosił o pierwszy czas, ale nie zatrzymało to ofensywy zawiercian. W dalszej części seta punktowali rywali (17:10, 20:11), którzy dopiero w końcówce mieli przebłysk dobrej gry. Było już jednak zbyt późno na nawiązanie walki. Autowa zagrywka Igora Grobelnego ustaliła wynik seta na 25:19.

Początek trzeciego seta to wyrównana walka obu ekip (6:6, 9:9). Potem przewagę zaczęli budować siatkarze ze stolicy. Zaczęło się od dwóch bloków Piotra Nowakowskiego i ataku Kwolka (9:12). W kolejnych akcjach Projekt utrzymywał dwa, trzy, cztery punkty przewagi (13:16, 15:19). Goście znów dobrze przyjmowali, co przełożyło się na atak. Co warto podkreślić, obie ekipy popełniły w tej partii mało błędów własnych. Nowakowski atakiem ze środka wywalczył piłkę setową, a w ostatniej akcji seta przyjezdni zablokowali atak Alexandre Ferreiry (20:25).

Czwarty akt meczu na szczycie rozpoczął się po myśli gospodarzy, którzy po asie serwisowym Michała Masnego prowadzili 7:3. Siatkarze Projektu podjęli próby odrobienia tych strat, ale w środkowej części zobaczyliśmy kolejny świetny fragment gry w wykonaniu zawiercian (13:7). Goście jeszcze raz zerwali się do walki, ale zdołali jedynie zmniejszyć różnicę do trzech oczek (14:11). Końcówka seta to koncertowa gra Jurajskich Rycerzy. Rywali dobił świetnymi zagrywkami Mateusz Malinowski. Po jego asie było 23:15, a i w dwóch kolejnych akcjach rywale nie byli w stanie wiele zdziałać. Blok Patryka Czarnowskiego na Królu ustalił wynik na 25:15.

Zwycięzcę meczu wyłonił więc tie-break. Rozpoczął się on od wyrównanej walki obu ekip, a przy zmianie stron minimalną zaliczkę mieli gospodarze (8:7), potem przewagę uzyskali przyjezdni (10:12), ale Jurajscy Rycerze odrobili straty. Pierwsi piłkę meczową mieli siatkarze ze stolicy, po ataku Grobelnego (13:14), jednak po chwili rozpoczęła się rywalizacja na przewagi. Przy stanie 16:16 byliśmy świadkami jednej z najlepszych akcji tego sezonu, zwieńczonej blokiem na Malinowskim. Zacięte starcie zakończył kolejny punktowy blok podopiecznych trenera Anastasiego (16:18).

Najwięcej punktów: Mateusz Malinowski (24), Alexandre Ferreira (22), Marcin Waliński (15) – Aluron Virtu CMC; Bartosz Kwolek (18), Piotr Nowakowski (17), Jan Król (15) – Projekt. MVP: Piotr Nowakowski.

Siatkarze ze stolicy wciąż pozostają niepokonani, w swym piątym meczu obecnego sezonu stracili jednak pierwszy punkt. Z 14 punktami na koncie są liderem tabeli, ale w niedzielę może ich wyprzedzić Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Mistrzowie Polski również nie ponieśli jeszcze porażki, mają 12 punktów, a w niedzielę zagrają na wyjeździe z Cerrad Enea Czarnymi Radom.

Aluron Virtu CMC: Alexandre Ferreira, Marcin Kania, Mateusz Malinowski, Michał Masny, Pieter Verhees, Marcin Waliński – Taichiro Koga (libero) oraz Krzysztof Andrzejewski, Grzegorz Bociek, Patryk Czarnowski, Arshdeep Dosanjh, Bartosz Gawryszewski, Nikołaj Penczew. Trener: Mark Lebedew.
Projekt: Antoine Brizard, Jan Król, Bartosz Kwolek, Piotr Nowakowski, Kevin Tillie, Andrzej Wrona – Damian Wojtaszek (libero) oraz Igor Grobelny, Patryk Niemiec. Trener: Andrea Anastasi.

Terminarz i plan transmisji 5. kolejki PlusLigi:

2019-11-06: Asseco Resovia – BKS Visła Bydgoszcz 3:0 (25:21, 25:18, 25:22)
2019-11-15: Jastrzębski Węgiel – Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (25:21, 25:22, 25:22)
2019-11-16: Aluron Virtu CMC Zawiercie – Projekt Warszawa 2:3 (20:25, 25:19, 20:25, 25:15, 16:18)

2019-11-16: GKS Katowice – Cuprum Lubin (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport News)
2019-11-16: PGE Skra Bełchatów – MKS Będzin (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport News)
2019-11-17: Trefl Gdańsk – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-11-17: Cerrad Enea Czarni Radom – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (niedziela, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport Extra).